Palenque

2. března 2008 v 20:39 | Denisa |  Mayská civilizace
Tato lokalita na okraji džungle (kolem 400 - 810) se nachází na jihozápadním okraji mexického poloostrova Yukatán. Na jihu se majestátně zdvihá slavný chrám nápisů stupňovitá pyramida k jejíž zastřešení vede vzůru široké schodiště. Zde nalezli archeologové před padesáti lety skrytou chodbu, která vede do nitra pyramidy. Narazii na nedotčenou hrobku Pakala Velikého. Jeho tvář mu kryla maska z jadeitové mozaiky a tělo měl zdobený drahocenými šperky.
Pakal

Pakal vládl městu sedmdesát let 7. století, kdy Palenque zažívalo zlatou dobu. Než Pakal nastoupil na trůn vykonávala vládu jeho matka. Podle nalezených a rozluštěných hieroglyfů leze téměř sledovat celou následnost Pakalovy dynastie na trůně až po náhlý zánik Palenque v 9. století. Na pravo od chrámu nápisů je postaven malý chrám, ve kterém byl nalezen hrob o kterém se archeologové domnívají, že patří Pakalovo manželce ahpo-hel nebo matce säk-kuk. Přesně v pravém úhlu k oběma chrámům se rozkládá budova někdejšího paláce, která patří k největším stavbám Palenque. Tento palác vybudoval Pakal a jeho následovníci asi sto let. Bez jakékoli pochyby plnila tato budova funkci světského paláce a měla i náboženský význam. V pozadí paláce stojí další menší chrámy, např. chrám Jaguára. Dále se nacházejí, z části nebo úplně zarostlé vegetací chrámy křížové skupiny:
Sluneční chrám, křížový chrám a chrám zkřížených listů, uprostřed jimi vytvořeného náměstí stojí oltář. Areál byl vybudován ke korunovační slavnosti chan-bahluma II. Pakalova syna Narozdíl od ostatních mayských měst se v Palenque stavělo elegantně.
jeden z chrámů Palenque
Veškeré cesty vedou do džungle, ve kterých archeologové postupně vysvobozují další a další chrámy. Chrámový komplex Palenque, nad nímž stále krouží orli a supi, zapadá do džunglí porostlé krajiny tak harmonicky, že vypadá, jakoby nebyl dílem lidské ruky. Navíc si musí návštěvník představit, že kdysi červeně zářil, protože jeho fasády byly natřené kematitem, oxidem železa.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama