Vycpání těla

15. června 2008 v 19:27 | Denisa |  Mumifikace
Vysoušení se po čtyřiceti dnech považovalo za dostatečné. Podstatně lehčí a tmavší tělo kněží přenesli do vabetu, tedy do "domu očisty". Zde je zbavili dočasných vycpávek, které ovšem nesměli vyhodit, pečlivě je omyli a osušili. Pak břišní dutinu naplnili lněnými smotky, polštářky s pískem nebo s krystalky natronu, případně se sušenými lišejníky. Před zašitím balzamovačského řezu potřeli tělo vonnými oleji, aby pokožku zvláčnili. Potom obě strany řezu přitiskli k sobě nebo zlehka sešili a magicky jej zacelili přiložením horova zlatého oka, které držela na místě roztavená pryskyřice.
Paže a nohy zůstaly ohebné, působily však nepřirozeně vyschle a vyhuble, což ve srovnání s vyplněným břichem nehezky vynikalo. Také tvář vyhlížela děsivě scvrkle a věkovitě. Počínaje 21. dynastií se proto běžně přistupovalo k použití vycpávek, které měly obličeji i končetinám vrátit jejich původní plnost. Vycpávky, většinou z plátna, písku,, sádla nebo dokonce z bahna, se do podkoží vměstnávaly řadou zručně vedených řezů.
Horní partie stehen se ve většině případů daly vyplnit původním balzamovačským řezem, jenž sloužil k vyprázdnění břicha. Dodatečnou práci pak vyžadovala kolena, lýtka, kotníky a chodidla. Paže a záda se vycpávaly skrze řez na ramenou, tvářím dodaly přirozenější zevnějšek vycpávky úst. Po provedení nezbytné operace se řezy zašily nebo zacelily pryskyřicí. Balzamovači museli postupovat velmi opatrně, aby nebožtíkovo podkoží nepřecpali - kůže totiž neustále pracovala a hrozilo její popraskání.
Vzhledem k důležitosti, jež se připisovala dokonalému zachování celého těla, balzamovači v této fázi svého díla nahradili veškeré scházející nebo poškozené tělesné části, aby se mrtvý odebral k předkům úplný. Současný vědecký výzkum odhalil, že se u dynastických mumií poměrně běžně vyskytují dřevěné nohy, paruky, uměle dotvořené obočí, falešné pohlavní údy či prsní bradavky. Menší cibulky leckdy posloužily také k ucpání uší či jiných tělesných otvorů. Nosní dírky se vyplňovaly voskem nebo plátnem, jazyk býval u vznešenějších nebožtíků překryt zlatým plátkem. Takto upravená mumie obdržela vrstvu malby - červenohnědá byla vyhrazena mužům, světle okrová ženám, dlaně a chodidla se barvily henou, zbytky někdejší krásy podtrhlo líčení. Na závěr pokryla celé tělo vrstva rozpuštěné pryskyřice, která je měla neprodyšně obklopit a ochránit před zničujícím vlhkem.
Opsáno z knihy Mumie od Joyce Tyldesley
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nathalka nathalka | Web | 15. června 2008 v 20:03 | Reagovat

Dnes jsem se sem dostala poprvé z blogu anquus.blog.cz . Musím říct, že tvůj blog je opravdu nádherný.

2 Denisa Denisa | 15. června 2008 v 20:38 | Reagovat

Tak to jsi mě moc potěšila, jsem ráda, že se líbí...

3 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 16. června 2008 v 19:54 | Reagovat

To jsou opravdu zajímavé články, z té knihy. Tu knihu stojí za to vlastnit.

4 Denisa Denisa | 16. června 2008 v 19:55 | Reagovat

Jsou opravdu zajímavé, Některé věci jsou pro mě úplnou novinkou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama