Vysoušení

13. června 2008 v 21:28 | Denisa |  Mumifikace
Schopnosti soli vázat vodu se po staletí využívalo při sušení ryb, přesto zůstala sůl balzamovači nepovšimnuta. Místo ní se rozhodli pro natron - pro přirozeně se vyskytující vysoušecí prostředek s mírně dezinfekčními účinky, jenž už dříve sloužil k provádění rituální očisty. Tato krystalická směs uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu sodného se stopovým zastoupením chloridu a síranu sodného se v hojném množství nacházela na březích jezera ve Wádí Natrúnu, které leží v poušti západně od nilské delty, asi dvaasedmdesát kilometrů od starověké Memfidy.
Jak Hérodotos správně napsal, uchovávači pokryli tělo zbavené vnitřností krystalickým natronem. Hérodotos si však poradil a použil sloveso, které doslova znamenalo "vysoušet nasolené ryby". O dlouhá staletí později si průkopníci egyptologie jeho neumělou terminologii špatně vyložili a dospěli k mylnému názoru, že se natron používal v podobě vysoce koncentrovaného roztoku. Z toho dále vyvodili, že staří Egypťané vysoušeli své mrtvé buď ponořením do obrovských van, nebo že je ve zpřímené poloze vměstnali do vysokých kádí. Celá věc měla jeden háček - ponoření mrtvého těla do příslušného roztoku by se pojilo s nesmírnými obtížemi. Až dosud také archeologové v žádné lokalitě nenarazili na příhodnou vanu nebo káď.
Podle relativně nedávných pokusů se nejlepších výsledků dosáhlo poté, co zesnulého natronem prostě jen pečlivě pokryli.
Traduje se, že Egypťané znali ještě další zaručený prostředek k uchovávání mrtvých těl. Alexandr Veliký, který roku 323 př. n. l. podlehl náhlému horečnatému onemocnění, prý byl uložen do skleněné rakve naplněné medem. Alexandr ale zemřel v Babylonu, můžeme tedy předpokládat, že jej balzamovali už před dlouhou zpáteční cestou do Alexandrie. Nakládání mrtvých do medu proto raději považujeme za babylonskou specialitu. Její účinnost - podobně jako pravdivost této anekdotické historky - se dodnes nepodařilo prokázat.
Opsáno z knihy Mumie od Joyce Tyldesley
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama