Závěrečné úpravy

16. června 2008 v 20:08 | Denisa |  Mumifikace
Přes obinadla, překrytá rubášem, se mumii nasazovala maska zachycující zidealizovanou podobu zesnulého v dlouhé paruce a v širokém náhrdelníku. Stejná maska mohla v případě nouze posloužit také jako "náhradní hlava" - Egypťané doufali, že duchovním dvojníkům, ať ka nebo ba, pomůže poznat správnou tělesnou schránku. Mumiové masky faraonů, například proslulá maska krále Tutanchamona, se obvykle zhotovovaly ze zlata vykládaného polodrahokamy. Méně zámožní Egypťané se museli spokojit s maskou z tvarované kartonáže. Jednalo se vlastně o obdobu techniky papier maché, již tvořily vrstvy lněného plátna nebo starých papyrů, slepené a zpevněné štukem či pryskyřicí. I taková maska bývala často opatřená malbou a pozlacená, aby drahocenný materiál alespoň připomínala. Zavinuté tělo pak kněží předali příbuzným, kteří se postarali o jeho řádný pohřeb.
Celý postup, na jehož začátku byla smrt a na konci dokonalá mumie, zabral sedmdesát dní. Sedmdesát dnů představovalo mystickou periodu - tak dlouho totiž trvalo zatmění Síria, Psí hvězdy, již Egypťané nazývali Sopdet. Smrt a vzkříšení lidského jedince tedy bylo provázáno se smrtí a znovuzrozením hvězdy.
Opsáno z knihy Mumie od Joyce Tyldesley
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 16. září 2008 v 18:26 | Reagovat

Sedmdesát dní ? Fíha .. to je dost. Počítám, že takhle dlouho to trvalo u panovníků či význačných osob. Běžní občané se snad pochovávali rychleji .. nebo ne ?

2 Denisa Denisa | 20. září 2008 v 21:00 | Reagovat

Do těch sedmdesáti dnů je započítána i mumifikace - ta trvala právě dlouho takže proto je to dlouhá doba. Takže běžní občané to měli také tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama