Asepse a antisepse

21. července 2008 v 14:17 | Denisa |  Dějiny medicíny
V nemocničních sálech leželi v 19. Století lidé, kteří byli sice zbaveni hrůzných bolestí na operačním stole, ale ze zdařilé operace se neradovali, protože si uvědomovali, že je s velkou pravděpodobností čeká smrt. Jeden nebo dva dny po operaci se nemocní cítili ještě dobře, potom se však dostavila obávaná třesavka, rána se zanítila a začala hnisat. Horečka stoupala a dosahovala takových hodnot, že nemocní museli být přivazováni k lůžkům, aby si v horečce nestrhávali obvazy nebo neskočili z okna. Nasládlý pach pronikal nejen operačním sálem a celou nemocnicí, ale zamořoval i vzduch v okolí.
Někteří lékaři si povšimli, že lidé léčení doma jsou mnohem méně ohroženi. Jiní zkoušeli různé metody obvazů. Např. francouzský chirurg Percy v r. 1795 používal alkoholový obvaz a docílil tak toho, že ze 128 amputací, jež v tomto roce provedl, došlo jen ke 12 úmrtím. Ve stejné době byla v pařížských nemocnicích běžná úmrtnost 60 - 80 %. Mnichovskému chirurgovi Nussbaumovi v době před antisepsí ze 64 amputovaných zemřelo 60 pacientů. Jistý autor spočítal úmrtnost na amputaci a resekci z doby předantiseptické na 50% případů, při již vžité antisepsi na 3%.
Hospitalismus - tak byla nazývána smrtící infekce, otrava krve a gangréna, která vedla k vylidňování chirurgických oddělení cestou na hřbitov a novým příchozím na operační sál dávala malou naději na přežití. Lékaři tehdy operovali v oděvech, ve kterých přišli z ulice, ve vysokých botách, nitě k šití ran si věšeli do knoflíkových dírek, čím špinavější kabát, tím více svědčil o úspěšné praxi svého majitele. Součástí operačního sálu byl i dřez s kohouty, porcelánové mísy s houbami, kbelík písku s lopatkou na posypání kluzkých krvavých skvrn na podlaze.
O pravděpodobně největší objev medicíny v 19. Století - vědeckou diagnostiku infekčních nemocí se zasloužil francouzský chemik Louis Pasteur, který ač nebyl lékařem, objevil patogenní roli mikroorganismů. Pro lidskou patologii měl bezprostřední význam jeho objev očkování proti vzteklině oslabenou vakcínou. Základní principy lékařské mikrobiologie pak položil svou dlouholetou systematickou prací Robert Koch, objevitel původců sněti slezinné, tuberkulózy a cholery. V poslední třetině 19. Století se bakteriologie stala vůdčím odvětvím medicíny, umožnila nalézt příčiny mnoha nemocí a poté vytvořila podmínky k jejich léčbě. " Lovci mikrobů" - Koch, Loefler, Ebert, Yersin, Bruce a mnozí další během 18 let dopadli a zneškodnili 18 původců infekcí. Následovaly objevy přenašečů infekčních nemocí - vši šatní, moskytů atd. Objevení specifických bakteriálních jedů a možnost imunizace antitoxinem znamenala kolem r. 1890 začátek éry pasivní sérové terapie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 21. července 2008 v 20:42 | Reagovat

Moc zajímavý článek. Zvlášť mne překvapil ten odstaveček o hospitalizaci. Já myslel, že to znamená něco jako "být přijat(a) k ošetřování v nemocnici".

Nedávno jsem v časopise četl článek o dalším lékařském přelomovém objevu, totiž narkóze. I ta znamenala průlom v operacících.

2 Polgara Polgara | Web | 21. července 2008 v 20:58 | Reagovat

Já sem se zase přiučila v to, co se dělo po operacích. Jako vždy pěkný článek

3 Denisa Denisa | 21. července 2008 v 21:16 | Reagovat

Vik: zřejmě asi dříve se používal tento název k smrtící infekci, ale teď je tento název používán tak jak ho známe. Jinak o narkóze mám taky připraven článek, tak si určitě počteš. Jinak děkuji za komentářík.

Polgara: tak to jsem tedy moc ráda, když mi napíšeš, že jsi se přiučila, to mně těší a děkuji.

4 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 22. července 2008 v 9:45 | Reagovat

Co na to mám říci, fakt, že lékaři kdysi operovali v oblečení, ve kterém se celé dny pěkně procházeli někde venku. Zaplaťpanbuh za lidi, kteří měli snad ve své době nějaká vidění a pomohli nám dospět tam, kde jsme nyní.:)

5 Denisa Denisa | 22. července 2008 v 9:57 | Reagovat

Cartimm: a čím měli špinavější oblečení, tím byli zkušenější. Lidi byli vždycky naivní, opravdu, že přišli lidi, kteří měli v hlavě trošku víc rozumu.

6 Janiya Janiya | Web | 21. července 2017 v 0:04 | Reagovat

Ako sa dostať bezplatný iPhone6? Veľmi jednoduché! Podrobností WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama