Harémové manželky

14. července 2008 v 21:08 | Denisa |  Zajímavosti ze Starého Egypta
Značný postup za královnami, hlavními manželkami si držely další královy manželky - ženy ubytované v královském harému, které mohly v dobách dynastických krizí být povolány z relativně nejasné pozice, aby se staly příští Královnou matkou. Egyptské harémové paláce byly pozoruhodnými institucemi: ekonomicky nezávislé ženské komunity založené jako domov pro ženy osoby závislé na králi - jeho sestry, tety, manželky a ženy zděděné po jeho mrtvém otci, jejich děti, služebnictvo a pomocníky. Novodobý zájem se ovšem soustředil hlavně na královy četné manželky.
Od nejranějších dob byli egyptští králové polygamní a v tomto ohledu se lišili jak od svých bohů, tak svých poddaných. Polygamie nabízela samozřejmě výhody. Dovolovala králi zdůraznit bohatství-pouze bohatý muž si mohl dovolit držet více manželek a dětí, samozřejmě pokud je neposlal do práce. To zdůrazňovalo královu odlišnost od obyčejných lidí a dovolovalo mu vytvořit řadu simultánních diplomatických aliancí. Byla tím také zajištěna zásobárna vznešených chlapců, dobře připravených a schopných zaujmout otcovo místo, kdyby v důsledku nějakého neštěstí Velká manželka pozbyla plodnosti. Avšak systém měl své nevýhody. Příliš mnoho synů porozených různými manželkami rovnocenné úrovně mohlo spíše poškodit než ochránit následnictví trůnu, neboť příliš mnoho ambiciózních žen mohlo představovat pro krále potenciální nebezpečí.
Ačkoliv všechny harémové manželky byly královnami, neměly s hlavními královnami rovnocenné postavení. Některé z nich byly dcerami nebo sestrami egyptských králů, některé byly princeznami z cizích rodů poslaných do Egypta za účelem diplomatického sňatku a některé - často popisované v moderních textech jako konkubíny nebo milenky, tedy termíny, které v sobě nesou pejorativní kulturní konotace - byly ženami z níže postavených rodů, a proto by těžko mohly sehrát podstatnější úlohu ve státních záležitostech. Skrytý život harémové královny byl značně odlišný od veřejného života královny manželky. My dnes můžeme již jen hádat, jaké napětí muselo existovat mezi mladšími, odhodlanějšími manželkami, když se předháněly, aby upoutaly královu pozornost. Bez jakéhokoliv pověření k oficiálním povinnostem a bez soukromého majetku, který by řídily, neměly harémové manželky pouze malý vliv na politický, nebo náboženský život. Zřídka se v našem objevují a také jejich jména a místa jejich hrobů jsou dnes téměř zapomenuta. Ale někdy, v dobách národní slabosti, mohly vystoupit ze stínu, aby se staly součástí historických událostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 14. července 2008 v 22:33 | Reagovat

Krásný článek, a pokud by sis o tom chtěla něco přečíst v lehčí formě, tak vřele doporučuji Pauline Gedgeovou a její Dům snů a Dům iluzí, v němž nádherně popisuje život v harému a především život jedné krásné y výjímečné konkubíny Thu

2 Denisa Denisa | 15. července 2008 v 9:59 | Reagovat

Tak o ní jsem nikdy neslyšela a děkuji za zajímavé doporučení.

3 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 15. července 2008 v 15:17 | Reagovat

Opravdu pěkný článek, a ta kniha, co Polgara doporučuje by mohla být taky zajímavá, jen kdyby na mě už takhle nečekalo moře knih k přečtení... :( Ale snad se k ní někdy dostanu...A když ne, tak snad v důchodu. :D

4 ViK ViK | 15. července 2008 v 15:24 | Reagovat

Hezké čtení :o) Docela by mne zajímalo, jak se taková jedna členka harému asi cítila, když třeba svého muže měla ráda a přitom věděla, že pro něj je jen jedna z deseti ..

5 Denisa Denisa | 15. července 2008 v 20:32 | Reagovat

Cartim: já si právě knihy hromadím na tu chvíli až se budu jednou nudit. Zatím taktéž nemám čas a když večer tedy mám před spaním, tak u toho hned usnu.

Vik: pro ty dívky to byla velká čest, že mohly být v harému a nejen pro ně, ale pro celou rodinu. Jinak jestli se do faraona nějaká opravdu zamilovala tak to byla zřejmě velmi nešťastná dívka, ale ona ta láska za nějaký čas jistě pominula.

6 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 16. července 2008 v 20:42 | Reagovat

To je pravda, nechtěla bych být v harému, a už vůbec ne v kůži zamilované ženy. Asi bych je ze žárlivosti všechny zničila... :D Dneska je těžké si něco takového představit. Ale ten chlap se měl pravděpodobně dobře. Když už nic jiného, tak alespoň měl z čeho vybírat. ;)

7 Denisa Denisa | 16. července 2008 v 22:01 | Reagovat

Tak to naprosto s tebou souhlasím. Ty ženy v harému musely žít jenom v ryvalství, každá dělala jen vše proto, aby byla po jeho boku. Nechtěla bych žít v harému a ani jako manželka faraona, to bych byla radši chudá, ale byla bych určitě šťastnější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama