Sudičky

8. července 2008 v 20:39 | Denisa |  Řecký mýtus
Existuje trojice sudiček, oblečených v bílém, které zplodil Erebos s Nocí, jmenují se Klóthó, Lachesis a Atropos. Nejmenší, ale nejhroznější z nich je Atropos.
Zeus, který váží životy lidí a zpravuje sudičky o svých rozhodnutích, prý může úmysl změnit a zakročit, zachce-li se mu zachránit někoho ve chvíli, kdy má Atropos nůžkami přestřihnout nit života, již Klóthó odvíjí na vřeteni a Lachesis měří prutem. Dokonce i lidé sami tvrdí, že mohou do jisté míry ovlivňovat svůj vlastní osud, vyhýbají-li se zbytečnému nebezpečí. Mladší bohové se proto sudičkám vysmívají, a někdo říká, že prý je jednou Apollón ze škodolibosti opil, aby zachránil svého přítele Adméta před smrtí.
Jiní naopak tvrdí, že jim sám Zeus podléhá, jak mu to jednou ve věštbě prozradila Pýthie, nejsou to totiž jeho děti, ale parthenogenní dcery velké bohyně Nutnosti, jíž se neodváží odporovat ani bohové a které se říká "silný osud".
V Delfech uctívají jenom dvě sudičky: jednu pro narození a druhou pro smrt, v Athénách je Afrodité Úrania pokládána za nejstarší z nich.
Zdá se, že tento mýtus je postaven na zvyku vetkávat do povijanu novorozeněte rodinné a klanové znaky, a tak mu přidělit ve společnosti místo, ale Moiry, tři sudičky, představují trojjedinou Měsíční bohyni, a proto mají bílé roucho a lněnou nit, zasvěcenou bohyni v podobě Isidině. Klóthó je "přadlena", Lachesis "měřička", Atropos " neodvratitelná" nebo "nevyhnutelná". Moira znamená " podíl","fáze" a měsíc má tři fáze a tři podoby: nový měsíc je panenskou bohyní jara, prvním obdobím, měsíc v úplňku je bohyní-ženou, spjatou s létem, obdobím druhým, a starý měsíc je bohyní-stařenou na podzim, obdobím třetím.
Když se Zeus chopil svrchované moci a tedy i práva odměřovat lidský život, nazval sám sebe "vůdcem sudiček", asi proto se v Delfech nevyskytuje Lachesis, "měřička". Ale tvrzení, že Zeus je jejich otcem nebere vážně Aischylos, Hérodotos ani Platón.
Athéňané nazývali Afroditu Úranii "nejstarší sudičkou", protože představovala ženu-bohyni, jíž byl o letním slunovratu v pradávných dobách obětován posvátný král. "Úrania"znamená "královna hor".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 9. července 2008 v 8:01 | Reagovat

Tak tenhle mýtus se mi líbí. Zvláště to, jak měl Apollón opít sudičky, aby zachránil svého přítele před smrtí.:D

2 Polgara Polgara | Web | 9. července 2008 v 8:08 | Reagovat

Jo, přitom jsem se taky hloupě usmívala, ale zajímavé je že lidé nemohli svůj osud měnit, byli pouze poslušným nástroojem Bohů

A zase mluvím mimo mísu, achjo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama