Teotihuacán

28. července 2008 v 13:37 | Denisa |  Nejvýznamnější archeologické objevy
Nevíme, zda byla měsíční pyramida opravdu zasvěcena Měsíci a sluneční opravdu slunci. Název " Třída mrtvých" je určitě nesprávný, neboť Aztékové pokládali obrovské pyramidy, v jejich době již zarostlé vegetací, za hrobní mohyly. Ani název místa nepochází od původních obyvatel, ale od Aztéků, kteří vysočinu osídlili teprve pět staletí poté, co bylo město opuštěno. Přesto nelze pro lokalitu najít lepší název než " Teotihuakán", což bývá různě překládáno jako " místo, kde bydlí bozi" nebo " místo, kde se lidé stávají bohy".
Tyto impozantní ruiny první klasické kultury středoamerické vysočiny stojí zhruba 50 km severovýchodně od města Mexika - samotné kultovní centrum s chrámy a pyramidami zaujímá plochu několika čtverečních km.
Centrální osu tohoto řádu tvoří široká, od jihu k severu procházející procesní třída dlouhá více než 2 km. Po její pravé straně se rozkládá nejprve rozlehlá "citadela". Ta byla patrně panovnickým sídlem, v jehož středu se tyčí Quetzalcoatlův chrám. Zde se poprvé ve středoamerických dějinách vynořuje postava Quetzalcoatla, okřídleného hadího boha, jenž se v průběhu dějin rozšířil po celé střední Americe. Chrám tvoří dvě stupňovité pyramidy, jejichž fasády se architektonicky vyznačují takzvaným slohem talud-tablero, šikmé stěny svahů opakovaně přerušují dvojité římsy vystupující jako jakési skříňky.
Na severu ústí Třída mrtvých od malého náměstíčka, které vede k Měsíční pyramidě. Ta je asi 45 m vysoká,, protože je však vybudována na kopci, vypadá větší. Na její plošině byl ještě jeden chrám: nešlo totiž o hrobku jako u egyptských pyramid, ale o neustále používané místo kultu. Avšak z tohoto chrámu nezbylo poté, co byl vrcholek Měsíční pyramidy počátkem 20. Století odstřelen, nic. Bohy, jimž byly tyto kultovní stavby věnovány, známe kromě Quetzalcoatla zase jen jejich Aztéckými jmény, např. Tlaloka, boha deště, anebo bohyni vod Chalchiutlicue.
Nad ostatními stavbami procesní třídy vyniká mohutná, na čtyři stupně rozčleněná Sluneční pyramida. Zhruba jeden milion kubických metrů vyplňovaného materiálu je opláštěn vrstvami kamene a malty. Se svými 70 metry je jen z poloviny tak vysoká jako Cheopsova pyramida v Gíze, ale její základna je srovnatelná s její egyptskou sestrou. Na horní plošinu - ta bezpochyby sloužila lidským obětem - vedou schody. Nevíme, ze kterého kmene zakladatelé Teotihuakánu pocházeli ani jakým jazykem mluvili. Protože se jejich písmo vyvinulo jen do rudimentární podoby, zůstane jejich původ i víra pro nás záhadou. Před našim letopočtem byl Teotihuacán jen malé sídlo, které soupeřilo se sousedním městem Cuicuilco. To však bylo ve 2. Století n. l. zničeno výbuchem vulkánu a Teotihuacán zažil vzestup a pak se stal metropolí. Centrum bylo rozšířeno na místo kultu, obytné domy přesunuty dál a celé město vybudováno na půdorysu šachovnice.
Na zhruba dvaadvaceti čtverečních km žilo v 6. Století v Teotihuacánu snad až 200 000 lidí. Do dnešní doby bylo identifikováno 2000 obytných komplexů, z nichž některé byly prozkoumány. Tvořily je jednoposchoďové budovy, v nichž byly zapuštěny četné dvory až se 160 místnostmi. Stěny byly omítnuty sádrou a pomalovány pohádkovými bytostmi, rostlinnými ornamenty a geometrickými figurami výrazných barev, hlavně zelené a červené. Obyvatelé vyvíjeli činnost i v jiných uměleckých oborech: tkali látky a vyráběli keramiku, zpracovávali tyrkys a jadeit na filigránní šperky a z obsidiánu zhotovovali nože a zbraně. Zvláštní pozornost vzbudily posmrtné masky z jadeitu nebo z jiných materiálů a pokryté jadeitovými destičkami. Důležitou roli hrálo tvrdé sopečné sklo obsidián, z něhož se zhotovovaly zbraně a hroty ke zbraním. Protože se tento obzvlášť tvrdý kámen těžil a zpracovával především v oblasti Teotihuacánu, mělo na něj město po celá staletí monopol.
Kolem roku 700 byl Teotihuacán opuštěn a zčásti zničen, ovšem důvody neznáme. Teotihuacán byl vystavěn na pevném podloží a bude nejspíš i za 1000 let podávat impozantní svědectví o neznámých vládcích nad bohy a obsidiánem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 28. července 2008 v 15:54 | Reagovat

Docela rád bych se na nějaké takové místo podíval osobně. Musí tam být úžasná atmosféra. Moc fajn článek :o)

Co to je ta "rudimentární podoba písma" ? Vím, že bych si to mohl najít na internetu, ale já tuhle otázku raději přenechám odbornici :o))

2 Denisa Denisa | 28. července 2008 v 21:11 | Reagovat

Jééé Viku já nejsem odbornice já jsem jenom laik co žije pro historii (jinak dík). Jinak " rudimentární" znamená něco jako základní takže jejich písmo se vyvinulo jen do základu a proto nemohou lidi, kteří se o to zajímají přijít na něco víc. A já bych se taky do těch míst určitě podívala, musí to být úžasný pohled ze zhora nějaké té pyramidy.

3 Martina Martina | Web | 29. července 2008 v 12:00 | Reagovat

Teotihuacán patří mezi těch x míst, které bych chtěla vidět na vlastní oči. Jen by to chtěla nějakého sponzora :)

4 Denisa Denisa | 29. července 2008 v 20:19 | Reagovat

Martina: Já bych taky chtěla....snad se nám aspoň jedna cesta vyplní...

5 ViK ViK | 30. července 2008 v 9:00 | Reagovat

Až teď jsem si pořádně prohlédl ten poslední obrázek - úžasná stavba. Kam se hrabou dnešní "architektové", jako třeba Kaplický s tou svou chobotnicí .. fuj. Tohle byly aspoń umělecké výtvory !!

6 Polgara Polgara | Web | 30. července 2008 v 10:26 | Reagovat

Tak, článek jsem konečně přečetla. Mně to vždycky trvá jeden uherskej rok, ale nakonec si to vždycky s chutí přečtu a tiše tě obdivuji, jak hezky umíš o daném tématu psát.

Jinak článek opět pěkný a koukám, že kermika byla základem všech kultur, né jenom Řecka

7 Denisa Denisa | 30. července 2008 v 13:11 | Reagovat

Vik: To je pravda, že je to opravdu architektonický výtvor, který se neztratí ani za 1000 let, ale co se týče chobotnice, tak to tě asi Viku zklamu, protože já stála při její výstavbě. A nedej bože, aby byla postavena v jiné zemi, protože by to byla pro tu zemi velká senzace. Mně se hlavně nelíbí, že se tu staví vše podle Američanů viz. radar a když se chce postavit něco, co by lidi vzdělávalo k dobrýmu, tak je to zakázané jen kvůli vzhledu. Je to tu furt stejné jak za totality. To je Viku jen můj názor, doufám, že jsem tě tím neurazila to by mi bylo líto.

Polgara: Děkuji, že mě tím obdivuješ, ale já to právě nepíšu ze svojí hlavy, já to píšu z jedné knihy. Ale zase je fakt, že mě určitě ta daná věc zajímá, tak proto o ní ráda píšu. Jinak máš pravdu, že keramika je základem všech kultur (dobrá myšlenka). Ono to vlastně začíná s výtvorem té keramiky.

8 Macin Macin | Web | 3. srpna 2008 v 8:40 | Reagovat

Egyptské i aztécké pyramidy jsou úchvatné stavby.Do Mexika bych se hrozně ráda podívala.Snad se to jednou povede.Je to moc zajímavý článek.

9 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 5. srpna 2008 v 21:54 | Reagovat

Přidávám se, pěkný článek...To Mexiko má taky krásnou a zajímavou historii. Mohli by jsme utvořit skupinu nadšenců a vypravit se tam společně, co tomu říkáte? ;D

10 Denisa Denisa | 6. srpna 2008 v 11:20 | Reagovat

Cartim: klidně, jen na to musím našetřit a potom se domluvíme (myslim to vážně).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama