Děti moře

7. srpna 2008 v 20:44 | Denisa |  Řecký mýtus
Nereovny, padesát mírných a přívětivých průvodkyň mořské bohyně Thetidy, jsou mořské panny, dcery mořské nymfy Dóridy a Nérea, mořského starce nadaného věšteckými schopnostmi, který dokáže měnit svou podobu.
Jejich bratranec a sestřenice, děti Kétó a Forkyna, jiného moudrého mořského starce, jsou Ladón, Echidna a tři Gorgony, tři Graie, a podle některých tři Hesperidky. Gorgony sídlily v Libyi a jmenovaly se Stheinó, Euryalé a Medúsa a všechny byly kdysi krásné. Jednu noc se však Medúsa milovala s Poseidónem. Athénu rozzlobilo, že si ustlali přímo v jednom z jejích chrámů, a proměnila Medúsu v okřídlenou příšeru s blýskajícíma očima, obrovskými zuby, vyplazeným jazykem, mosaznými drápy a kadeřemi z hadů. Její upřený pohled měnil lidi v kámen. Když potom Perseus usekl Medúse hlavu a z jejího mrtvého těla vyskočily Poseidonovy děti Chrysaór a Pégasos, připevnila si Athéna její hlavu na aigidu. Ale někteří tvrdí, že Aigida byla z kůže Medúsy, kterou Athéna stáhla.
Graie mají hezkou tvář a připomínají labutě, ale od narození jsou šedovlasé a půjčují si mezi sebou jenom jedno oko a jeden zub. Jmenují se Enyó, Pemfrédó a Deinó.
Tři Hesperidky jménem Hesperié, Aiglé a Erytheia žijí daleko na západě v sadu, který matka země darovala Héře. Někteří jim říkají dcery Noci, jiní dcery Atlanta a dcery Hesperidy, dcery Hesperovy. Sladce zpívají.
Echidna byla napůl půvabná žena, napůl skvrnitý had. Žila kdysi v hluboké jeskyni mezi Arimy, kde jedla lidi za syrova a vychovala pokolení děsných příšer, které měla se svým mužem Tyfónem. Ale zatím co spala, zabil ji stooký Argos.
Ladón byl hadem úplně, i když měl dar lidské řeči. Střežil zlatá jablka Hesperidek, dokud ho Hérakles nezastřelil.
Néreus, Forkys, Thaumas, Eurybia a Kétó byli všechno děti Ponta a matky Země. Proto Forkynovny a Néreovny tvrdí, že jsou sestřenice Harpyjí. To jsou plavovlasé a rychlokřídlé dcery Thaumanta a mořské nymfy Élektry. Bydlí v krétské jeskyni a chytají zločince, aby je Erinye mohly potrestat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 7. srpna 2008 v 21:27 | Reagovat

Pěkný článek, ale některé ty výrazy mě pobavily kupříklladu že si ustlali přímo...8O))

2 ViK ViK | 8. srpna 2008 v 12:03 | Reagovat

Mně zase pobavilo, jak si půjčovali mezi sebou zub a oko :o))

Jo a mít tu hlavu medůsy, docela bych věděl komu ji ukázat :o))

3 Denisa Denisa | 8. srpna 2008 v 21:18 | Reagovat

Polgara: to je dobře popsané, ale pochybuji, že děti by to pochopily (teda myslím)...

Vik: Já vím koho by jsi nechal zkamenět...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama