Ajeho hrobka

24. září 2008 v 15:14 | Denisa |  Thébská pohřebiště a chrámy
Ajeho hrobka

Hrobka Tutanchamonova nástupce Ajeho, který nastoupil na trůn po smrti mladého krále, jehož byl poradcem a vezírem, se nalézá v Západním údolí. Vchod do této části Údolí králů je nedaleko nového odpočinkového místa. Zde začíná trasa, která těsně míjí hrobku Amenhotepa III. Prochází dolní částí tohoto nádherného a divokého údolí, a asi po dvou kilometrech končí u Ajeho hrobky, která byla nedávno poprvé otevřena pro veřejnost. Hrobku, která byla již ve starověku nejen vyloupena, ale zřejmě i úmyslně zneuctěna, objevil v r. 1816 Belzoni, který vytesal své jméno a datum na skálu po straně vchodu. Uvnitř nalezl tento Padovan jenom zlomky sarkofágu, avšak králova mumie nebyla nikdy nalezena. Ajeho hrobka má přímočarou architektonickou strukturu, která překvapivě předjímá typické půdorysy hrobek 20. Dynastie. Sestupné schodiště vede do první chodby, druhé schodiště tvoří přístup do druhé chodby, jež končí v předsíni, za kterou následuje pohřební komora, u které je malá místnost. Hrobka byla sice velmi poškozena, ale je zajímavá, neboť znázorňuje krásný výjev lovu ptáků v mokřinách. Tento motiv je v královské hrobce zcela unikátní. Na jedné stěně pohřební komory zde pokračuje ozdobný vzor, který byl již nalezen v Tutanchamonově hrobce. Je zde znázorněno dvanáct opic, jež symbolizují sluneční hodiny. Odtud pochází název Báb el-Gurud, "hrobka opic", jak nazývali domorodci hrobku a potom celé Západní údolí: Wádí el-Gurud, Údolí opic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 24. září 2008 v 16:17 | Reagovat

Jak krásné by bylo, podívat se někdy do nějaké takové hrobky. No nic no, budu simuset nechat zajít chuť.

Jinak ten motiv lovu je opravdu zajímavý. Přemýšlím, co to může značit. Že by byl pochovaný za života lovec ? A asi v té době byly na těch místech mokřiny .. a ne poušť, jako dnes.

2 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 24. září 2008 v 23:33 | Reagovat

Co je to za motiv vepředu na té hrobce? Na jedné straně jako by to bylo křídlo ptáka a na druhé mi to zase připadá jako hlava šelmy. Zajímalo by mě, zda jsou na sarkofágu také nějaké hieroglyfy.

3 Denisa Denisa | 25. září 2008 v 19:15 | Reagovat

For Vik: Ten motiv lovu nevím co to znamená, ale já si myslím, že je to jen mistrovské dílo, tento panovník byl určitě lovec jako každý faraon nebo panovník, ale byl to nástupce Tutanchamona a možná proto se mistři více snažili o něco unikátnějšího. Co se týká článků, zase mě to nějak bere...

For Cartimmandua: Tento sarkofág je podobný tvarem a plánem dekorace sarkofágu Tutanchamonovu. To co tam vidíš jsou v každém rohu vyřezána čtyři božstva: Eset, Nebthet, Selket a Neit. A to nevím stoprocentně jestli jsou na něm nějaké hyeroglify, ale určitě ano.

4 Polgara Polgara | Web | 27. září 2008 v 16:40 | Reagovat

Koukám Stori, že jedeš, což je moc dobře. Ajeho mám z této dynastie nejradši, takže článek mě potěšil...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama