Tutanchamonova hrobka

25. září 2008 v 13:50 | Denisa |  Thébská pohřebiště a chrámy
Tutanchamonova hrobka

V listopadu 1922 objevil Howard Carter neporušenou hrobku prakticky neznámého faraona, jehož jméno, Tutanchamon, se brzy stalo tak slavným, že zastínilo jména ostatních faraonů. Carter pracoval z pověření lorda Carnarvona, bohatého britského statkáře, který dostal od památkové služby povolení kopat v Údolí králů, jež bylo předtím uděleno Theodoru Davisovi. Od r. 1917 kopal Carter v oblasti mezi hrobkou Ramesse II. a Ramesse VI. Po letech neplodného a nákladného průzkumu se lord Carnarvon již chtěl vzdát povolení. Dne 4. Listopadu 1922 však odkryl dělník kamenný schod, první ze schodiště sestupujícího do hory. Carter asi uhodl, že stojí na prahu dlouho očekávaného objevu, nález zakryl a poslal Carnarvonovi telegram do Anglie, kde ho o události informoval a žádal, aby okamžitě přijel. 24. Listopadu byly práce rychle znovu zahájeny, schody byly zbaveny suti a Carter a Carnarvon se ocitli před prvními zazděnými dveřmi, za nimiž následovaly druhé: na obou dveřích byly pečetě pohřebiště a dlouho hledané jméno, Tutanchamon. 26. Listopadu 1922 se Carterovi, Carnarvonovi, jeho dceři lady Evelyn a inženýru Challengerovi, který byl krátce předtím přijat, aby asistoval při práci, nakonec podařilo vyvrtat malý otvor do druhých dveří a spatřit vnitřek hrobky a poklady, které obsahovala.
Byla to první a dosud jediná královská hrobka v dějinách egyptologie, která byla nalezena téměř nedotčena, i když při zkoumání bylo zjištěno, že ve starověku došlo nejméně ke dvěma pokusům o vyloupení, naštěstí bez vážných následků Vyprazdňování Tutanchamonovy hrobky trvalo několik let a umožnilo získat asi 1500 předmětů, což svědčilo o tom, že se jedná o největší mimořádný archeologický objev, jaký kdy byl v Egyptě učiněn.
Hrobka má jednoduchý půdorys, typický pro hrobky 18. Dynastie: v dolní části schodiště končí krátká chodba v obdélníkové předsíni s malým přístavkem. Předsíň vede do pohřební komory, u jejíž východní stěny je druhá místnost, kterou Carter nazval "pokladnice". Pohřební komora, v jejímž středu zaujímá čestné místo velký sarkofág z červeného křemence, je jediná místnost z celé hrobky, vyzdobená malbami. Uvnitř křemencového sarkofágu, na jehož čtyřech rozích jsou vytesána čtyři ochranná božstva Eset, Nebthet, Selket a Neit, je dřevěná antropomorfní rakev, pokrytá zlatou folií. Toto je první ze tří rakví, jež původně chránila mumii krále, který bez ohledu na špatný stav v důsledku neodborné pitvy odpočívá ve své hrobce až dodns. Výzdoba je velmi prostá a dobře zachované malby projevují známky amarnského vlivu.
Mladý král, pravděpodobně syn Amenhotepa IV. , kacířského faraona, jenž zavedl kult jediného slunečního boha Atona, byl do doby, než nastoupil na trůn, vychováván a žil na dvoře v Achetetonu, novém hlavním městě, které založil jeho otec. Znázorněné výjevy představují pohřební průvod s Tutanchamonovým sarkofágem, který nesou dvorší hodnostáři, a obřad "otevírání úst", jenž provádí jeho nástupce Aje, oba výjevy jsou v královské hrobce zcela neobvyklé. Ostatní malby znázorňují Tutanchamona s jeho ka. Mladého krále za nímž kráčejí Anup a Eset v přítomnosti Hathory při plavbě na její bárce vítá Nut před Usirem. Texty namalované na stěnách jsou převzaty z Knihy Amduat.
Na virtuální prohlídku jeho hrobky se můžete podívat zde
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 25. září 2008 v 15:37 | Reagovat

Nádherná posmrtná maska. Nádherné je vlastně všechno. Tutanchamon zemřel hodně mladý, že ? A pak - ta tajemná úmrtí jednotlivých účastníků objevu ... Tutanchamon je zkrátka jedna velká záhada :o)

2 ViK ViK | 25. září 2008 v 15:39 | Reagovat

Koukám na ten odkaz - zajímavě udělaná prohlídka hrobky :o)

3 Denisa Denisa | 25. září 2008 v 19:05 | Reagovat

For Vik: opravdu je to vše nádherné...

Tutanchamon se dožil myslím devatenácti let. Jinak co se týče toho odkazu tak já jsem někde viděla toto celé v češtině, ale nenašla jsem to jenom v té angličtině.

4 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 25. září 2008 v 21:49 | Reagovat

Pěkný článek. Tutanchamon se myslím dožil pouhých osmnácti let, ale rok sem rok tam, hlavně, že Carter tu jeho hrobku objevil, a my se teď můžeme kochat pohledem na všechny ty krásné věci.;)

5 Denisa Denisa | 26. září 2008 v 19:43 | Reagovat

Cartimmandua: aspoň vidíme o jakou nádheru jsme přišli díky vykradačům hrobek, tato hrobka je snad jediná, která se jim vyhla.

6 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 27. září 2008 v 14:29 | Reagovat

A to jen proto, že původně v ní měl být pohřben někdo jiný, méně významný. Ten se však nechal po smrti Tutanchamona pohřbít do jeho hrobky, kterou vykradli.

7 Cleopathra Cleopathra | 19. prosince 2010 v 15:46 | Reagovat

Tutanchamon se dozil 19 let

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama