Ženy v literatuře

27. září 2008 v 21:08 | Denisa |  Zajímavosti ze Starého Egypta
Ženy v literatuře

Egyptské suché podnebí umožňuje zachování značného množství písemných pramenů: nalézáme monumentální reliéfy, papyrové a kožené svitky a neoficiální poznámky na vápencových úlomcích a keramických střepech. S méně než desetiprocentním podílem gramotné populace - a to ještě především mužů střední a vyšší třídy - nám však zápisy nemohou poskytnout nezaujatý pohled na život ve starověkém Egyptě. Nicméně přítomnost ženy v součastné literatuře nám umožňuje alespoň částečně porozumět tomu, jak se na ženy tehdejší společnost dívala. Nejstarší fiktivní příběhy se datují do období Střední říše. Rejstřík námětů sahá od jednoduchých dobrodružných historek až po rafinované alegorie, připouštějící výklad na mnoha odlišných úrovních. Ale napříč touto škálou zaráží pozoruhodná absence žen. Když se muži vydávají vstříc nebezpečím, jejich manželky, matky a dcery zřejmě spokojeně zůstávají doma, čekajíce na návrat svých hrdinů.
Ke konci Nové říše začaly ženy hrát v příbězích význačnější role. Tyto ženy již nejsou nutně poslušné manželky, tak jak to je tomu v předchozí době. Například příběh o dvou bratřích z doby 19. Dynastie vypráví o pokusu svádění nevinného mladíka Baty ze strany jeho lstivé švagrové:
Mladší bratr šel do vesnice a zastihl ženu svého staršího bratra, právě když seděla a splétala si vlasy. …ona s ním dále rozmlouvala:"Ty máš ale velkou sílu! Každý den obdivuji tvoje silácké výkony." A v tu chvíli ho zatoužila důvěrně poznat. Vstala, pevně ho chytla a řekla mu: "Pojď, rozpustím si vlasy a lehneme si na hodinku! Jen tím získáš. Ušiju ti krásné oděvy."
Není divu, že písař radil mladým čtenářům, aby se drželi stranou manželek jiných mužů:
Jestliže si přeješ zachovat přátelství v domě, do něhož vstupuješ jako syn, bratr nebo přítel - ať už jsi v jakémkoliv postavení - chraň se tam sblížit se ženami!
Ne všechny literární ženské postavy byly špatné, jak dokládá soudobý příběh o manželce osudem stíhaného prince, jež byla cizinka a využila své schopnosti, aby zachránila manžela od předurčeného osudu - smrti hadím uštknutím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 28. září 2008 v 10:19 | Reagovat

Ahoj, moc děkuji za komentář. S tím mázáním komentářů od spamerů tě chápu, to byl přesně ten důvod, a pak ještě ty časté výpadky, proč jsem z blog.cz zdrhla.

A článek je moc pěkný, je škoda že se moc o ženách nepsalo...pořád mužští 8O)

2 ViK ViK | 28. září 2008 v 11:07 | Reagovat

No jo my mužští ... Slyšel jsem takový výrok, že někteří muži, jsou všichni stejní. Asi na tom něco bude. Je fakt, že hodně chlapů má tendenci vnímat ženy jako něco podřadného, zvlášť v dřívějších dobách to tak bylo. A nechápu, kde tohle vzniklo. Nedivím se ženám, že jsou na chlapy nazlobené ..

3 ViK ViK | 28. září 2008 v 11:09 | Reagovat

Ten obrázek je moc pěkný ... jakoby živý. Když se na něj dívám, jakoby mi před očima všichni Ti lidi a velbloudi ožili ... zvláštní.

4 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 29. září 2008 v 15:27 | Reagovat

Ten obrázek je úchvatný, na první pohled mě moc zaujal. Deni, od koho je?:)

5 Denisa Denisa | 1. října 2008 v 8:16 | Reagovat

Polgara: děkuji Polgaro také za komentář. To víš  my ženy jsme moc neznamenaly...

Vik: určitě máš v něčem pravdu. Jinak s tím obrázkem je to fakt, já se na něj zahleděla a také mi oživl.

Cartimmandua: mně také právě zaujal hned na první pohled. Já jsem právě hledala nějaký obrázek k tomuto článku na geoogle a narazila jsem na tenhle a to jsem si tedy říkala, že k článku se hodit nebude, ale určitě je zklidňující a k ročnímu období se docela hodí. Jinak nevím, kdo tento obraz namaloval, ale je z 19. st., to jediné jsem si zapamatovala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama