Byl Marco Polo velký objevitel nebo lhář?

22. října 2008 v 19:54 | Denisa |  Marco Polo
Když se Marco Polo po 24 letech strávených na Východě vrátil do Benátek, málokdo věřil jeho vyprávění o cestách, které podnikl. Postupem času však začalo být přijímáno jako věrný popis událostí. Nyní se polemika objevila znovu a mnoho moderních vědců se domnívá, že Marco Polo nikdy nenavštívil. Jaká je pravda?


podle příběhu, který, který vyprávěl žebravý dominikánský mnich Jacopo d´Acqui několik let po smrti Marca Pola v roce 1324, požádali slavného benátského kupce a cestovatele do Číny na smrtelné posteli, aby odvolal "mnoho velkých a podivných věcí uvedených ve své knize, které jsou považovány za neuvěřitelné". Jeho kniha Milion (popis světa) je nejslavnějším cestopisem, který byl kdy napsán., a přesto dokonce již za Marcova života pochybovali někteří o její pravdivosti. Dostal se Marco skutečně do Číny a pokud ano, byla kniha pravdivým popisem jeho putování a pobytu v této zemi? Co to bylo za knihu? Dobrodružné vyprávění, kupecká příručka nebo průvodce pro křesťanské misionáře? Pochybnosti ohledně Marca Pola přetrvávají ze středověku až do dneška. Jedním z důvodů je to, že kromě minima biografických informací obsažených v jeho knize, o něm není známo téměř nic.

Někteří moderní historikové zpochybňují příběh o uvěznění a způsobu, jímž kniha měla vzniknout. Ať už kniha vznikla jakkoli, Marca Pola líčí v těch nejlepších barvách. Marco je vítaným členem v Kublajových vysokých radách, naučí se čtyřem jazykům, je vyslán na důležité mise dokonce až do Indie. V oficiálních Čínských záznamech té doby nebyla o jeho činnosti - ani o činnostech jeho otce a strýce - nalezena ani zmínka.

Marco tvrdí, že velkému chánovi předal dopis od papeže a fiólu svatého oleje z lampy z Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Ani o tom neexistují zápisy Kniha uvádí, že Marco byl po tři roky guvernérem velkého města Jang-čou na řece Jang-ć. Místní záznamy držitelů úřadů ovšem jeho jméno nezahrnují. A je tu další bijící nepravda. Marco a jeho dva příbuzní prý povýšili v Kublajových očích tím, že dohlíželi na stavbu tří katapultů schopných vrhat kameny o váze 336 kilo, určených k útoku na poslední výspu dynastie Sung v Siang-jang. Ovšem toto obléhání se ve skutečnosti odehrálo v roce 1273, tedy rok předtím, než se Pólové dostali do Číny, a je známo, že stroje postavili muslimští stavitelé.


V Čínských pramenech najdeme jedinou zmínku o Marcovi, a to v souvislosti s vraždou Saracéna jménem Achmad. Achmad, známý jako krutý tyran, byl sťat mečem jistého muže s hodností Čchem Ču nebo Wang Ču. Marco vypráví, jak k vraždě došlo, a jeho tvrzení, že "když se to všechno odehrálo, byl Marco právě na místě", je potvrzeno pasáží v čínských análech.

Předpokládejme, že kniha byla podvrh sepsaný někým, ať to byl už sám Marco nebo někdo jiný, kdo v Číně nikdy nebyl. Někteří se domnívají, že informace byly posbírány z rozhovorů s obchodníky ze západních území mongolské říše nebo z kontaktů v Persii.

Množství podrobností v Marcově knize svědčí ve prospěch její pravdivosti. Ještě průkaznější, i když krátký a nepříliš obsažný, je oddíl o Japonsku a o nepovedené Kublajchánově invazi na tento ostrov. Jinak řečeno, aby se Marco dozvěděl o Japonsku, musel se dostat až do číny.

Marcova próza je jednotvárná. Dlouhé seznamy měst mohou nudit. Ale je to kniha, která poskytla středověkým čtenářům první pohled na nový svět, svět s mnoha obyvateli a velkými městy, svět velké prosperity a pulsujícího obchodu - krátce řečeno, svět mnohem bohatší než cokoli v Evropě a bohatší, než si Evropané do té doby dokázali představit. Sám Kryštof Kolumbus ji četl pozorně a zvláštní pozornost věnoval zmínkám o vzácných a drahých kamenech. Ať už se Marco Polo do Číny dostal nebo ne, právě jeho kniha sehrála zásadní roli podnícení zájmu o nalezení námořní cesty do zemí, které popisovala.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 23. října 2008 v 8:33 | Reagovat

Hm, zvláštní. Přemýšlím, co by z toho Marco Polo měl, kdyby si to všechno jen vymyslel. Já si myslím, že opravdu někde cestoval ... a třeba si i sem tam něco domyslel.

2 Denisa Denisa | 23. října 2008 v 9:01 | Reagovat

Já si také myslím, že v Číně byl a že si určitě přidal kus té jejich historie do své knihy a něco si i vymyslel. Knihu tím určitě spestřil...

3 Petr Petr | E-mail | 6. ledna 2015 v 19:07 | Reagovat

Smyšlenkám nahrává i zatímní uzavřenost Číny Západu, potažmo Evropě, tedy hlavně jejich análů (ale co.. stačí se podívat východním směrem - Kreml má taky stopku na všechno, co se historie týče a Vatikán je taktéž skoupý na slovo, když chcete pořádně zabřednout do minulosti). Hlavním východiskem nevěřících je fakt, že kdyby byl Marco Polo skutečně na těch místech a podnikl tak nepravděpodobnou výpravu, muselo by to být zapsáno v historických písemnostech, a jelikož jsou s uměním písma (anebo rozsypaného čaje) na tom Číňané cca +/- 2000 let před námi, snad neexistuje možnost, že by někde nebyl zapsán, označen, popsán.. Protože, tak jak on popisuje čtenářstvu divy kraje doposud nepoznaného ve své knize, tak opačně i on musel být úplným zjevem v tehdejší Číně (když si odmyslím nešikmé oči, evropskou výšku a barvu obličeje) svým evropským chováním. A tím větším, že by o něm napsali hooodně řádků. Takže i já si myslím, že je to celé podfuk, i když dobře vymyšlený. Ale nejsem zastáncem pevných dogmat. Až skutečně vyvstane důkaz, že tam byl, uznám svou zatímní chybu a Marcu se omluvím :)

4 Denisa Denisa | 23. ledna 2015 v 21:38 | Reagovat

Děkuji za milý komentář :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama