Imhotep v boji s bakteriemi

1. října 2008 v 20:40 | Denisa |  Lékařství
Starověcí Egypťané neznali bakterie jako takové ani pod jiným názvem. Ale chápali jejich fyziologický účinek. Dnes víme, že stafylokok produkuje hnis, který infikuje kůži, ledviny a kostní dřeň, zatímco streptokok může způsobit záškrt, otravu krve a spálu. Všechny tyto nemoci se v Egyptě léčili přírodními látkami. Již tenkrát sklízela farmacie a toxikologie první úspěchy. A podílel se na nich Imhotep, mudrc krále Džosera.
Imhotep byl považovaný za boha léčení už za svého života. Studoval u Sumerů a překvapoval Egypťany tak rozsáhlými vědomostmi z medicíny, že jim to připadalo nadpřirozené. Imhotepova manželka Apopi trpěla trachomem,, infekčním zánětem spojivek, který v suchém egyptském podnebí bují i dnes. Může vést až k oslepnutí. Imhotep vyskoušel všechno možné, aby léčba byla úspěšná, a přitom uskutečnil i velmi neobvyklé zásahy.
Například utrhl chrobákovi hlavu a křídla, zbytek povařil v oleji a položil manželce na oči. Tato léčba nepomohla. Experimentoval horečnatě dál a zkusil mast ze zelené břidlice. Potřel manželce nemocné oči a tentokrát se výsledek dostavil. Hnis se provalil a Apopi zase viděla.
Pro lidi z období třetí dynastie to byl zázrak. Trachom končil obvykle slepotou a tomu Imhotep zachránil. Vypadalo to nadpřirozeně, určitě musí být bůh. Ale Imhotep si uvědomil něco, co do té doby nikoho nenapadlo - existenci malých "červíků", tak malých, že je pouhým okem není možné vidět, tedy virů a bakterií jako původců mnoha nemocí. Byl na stopě objevu, který věda učinila až o čtyři tisíce let později - bakteriologii. Bylo potřeba počkat na vynález mikroskopu, aby bylo možné viry a bakterie rozeznat a bojovat s nimi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 2. října 2008 v 18:03 | Reagovat

Chytrý chlapík, tenhle Imhotep. Nebyl to náhodou kněz ? To jméno je mi nějak povědomé.

Jinak jsem se tedy asi před hodinkou a půl vrátil z toho školení .. hlavu mám opět jako balón. :o)

2 Martina Martina | Web | 4. října 2008 v 11:25 | Reagovat

Imhotep musel být ohromný mudrc. Škoda, že v jeho době neměl k dispozici prostředky k bádání, jako máme my dnes. Myslím, že by strčil do kapsy všechny novodobé vědce.

Taky o něm mám článeček, ale je zaměřen na Imhotepa jako architekta Džoserovy Stupňovité pyramidy, ale zmínka o léčení je tam také.

http://masch.blog.cz/0611/imhotep-architekt-a-buh

3 Polgara Polgara | Web | 4. října 2008 v 15:29 | Reagovat

Viku, možná je ti to povědomé z filmu Mumie, já mám tohohle chlapíka taky spojené s tím fešákem...

Jinak, moc pěkný článek a čtivý

4 Denisa Denisa | 5. října 2008 v 19:43 | Reagovat

Vik: Kněz, to jsem se nedočetla, ale byl to určitě geniální učenec, kterého uctívali Egypťani velmi dlouho. Dokonce byl povýšen na boha.

Martina: to máš pravdu, byl to "mudrc". Jinak se mrknu na tvůj článek o něm.

Polgara: určitě si Vik vzpomněl na Imhotepa z filmu mumie. Jinak jsem ráda, že se líbí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama