Listopad 2008

Osobní hygiena

25. listopadu 2008 v 21:20 | Denisa |  Zajímavosti ze Starého Egypta
K odstranění pachu těla u žen i mužů: pečeme pštrosí vejce, krunýř želvy a plod tamaryšku, smícháme a namažeme touto směsí tělo…Recept na nemocný jazyk: otruby, mléko a husí sádlo se použijí na vypláchnutí úst…


Čistota a upravenost byla pro egyptské vyšší vrstvy spíše výrazem bohatství než nutností. Jak ženy, tak i muži si cenili čistoty jako jasného znaku, který je odlišoval od ostatní společnosti, jež si nemohla dopřávat komfort osobní hygieny.

Pečlivější Egypťané si odstraňovali chlupy na těle - a také vši - používali pinzety, pazourkové nože, kovové žiletky a olej, zajišťující tak užitečné zklidnění pleti. Oholené hlavy mohly být ozdobeny parukou, pokud to bylo vhodné. Egypťané sice neznali mýdlo, ale mohli používat sodu i natron. Kartáček na zuby také ještě nebyl známý, ovšem historik Plinius uvádí, že Egypťané si čistí zuby unikátní pastou vyrobenou z kořenů rostlin. Žvýkací větvičky se používaly k nanášení pasty. Oči si Egypťané malovali zelenou (malachitem), černou (galenitem) a šedou oční barvou nebo linku, o které se věřilo, že léčí a chrání před prudkým slunečním zářením. Nálezy kamenných kosmetických palet v předdynastických hrobkách nám dávají tušit, jak hluboko má tato tradice kořeny. Pohřební výbava královny Hetepheres přirozeně obsahovala plnou kosmetickou výbavu, včetně miniaturních alabastrových nádob pro její parfémy, vonné masti a oční linky, zlatý nůž, zlatou břitvu a pazourky k holení lebky a paží a také jehlu.


Kanopské vázy

14. listopadu 2008 v 19:43 | Denisa |  umělecké předměty


18. dynastie
Káhira





Nalezena v hrobce KV55
Káhira






Alabastrová váza z baldachýnu princezny Meryetaten
18. dynastie
oči vykládáné sklem
Muzeum of Art, New York




19. dynastie asi 1250 př. n. l.
Muzeum Pennsylvanie, Philadelphia





Kanopa princezny Senebtisi
Vápenec, malované
říše středu, 12. dynastie
Muzeum of Art, New York




Archeologické muzeum ve Florencii







Archeologické muzeum ve Florencii







Archeologické muzeum ve Florencii

Egypťan tisk sampler

13. listopadu 2008 v 21:21 | Denisa |  ! KE STAŽENÍ !!!
<< ZDE si můžete vytisknout pět šablon ze starověkého Egypta zdarma. Vzorník zahrnuje plakát, záložky, dopisní papír a 3D model pyramidy. Dokonce si můžete zadat vlastní text do záložek.
*tak stahujte*

Výjevy Amarnského umění

13. listopadu 2008 v 20:08 | Denisa |  umělecké předměty


* Stojící postava královny Nefertiti ***
asi 1350 př.n.l.
vápenec, výška 40 cm
muzeum Berlín




* Královská princezna ***
křemenec
dílo sochaře Diehuytmese. L. Borchardtovo výkopy 1912
18. dynastie za vlády Achnatona




* Tutanchamon ***
18. dynastie za vlády Tutanchamona
asi 1336-1327 př.n. l.
vápenec
muzeum of Art, New York


* Poklady krále Tutanchamona ***
Egyptské muzeum Káhira





* Král Achnaton ***
1351-1334 př. n. l.
muzeum Berlín




* Amarnský reliéf ***
Muzeum Brooklyn, New York






* Znázorňující život ***
18. dynastie za vlády Achnatona
malovaný vápenec
muzeum of Art, New York




* Amarnský reliéf ***
muzeum of Art, New York






* Amarnský reliéf ***
muzeum of Art, New York

Staroegyptské sarkofágy

13. listopadu 2008 v 12:32 | Denisa |  umělecké předměty

* Tajemný sarkofág z Egyptského muzea v Káhiře. Byl nalezen v lednu 1907 v hrobě KV55 Theodore Davisem a Ewardem R. Ayrtonem *







* Sarkofág Meritamon - manželka krále Amenophise II., Egyptské muzeum Káhira *







* Sarkofág Pefjauneitha, 26 dynastie (664 - 525 př. n. l.), muzeum van oudheden, Leiden, Holandsko *







* Sarkofág v archeologickém muzeu v Istanbulu *






* Sarkofág v Risksmuseeum voor Oudhedhen, the Netherlands *






* Sarkofág v Britsh muzeum v Londýně *






* Sarkofág, muzeum Berlín *







* Sarkofág, muzeum Berlín *





* Sarkofág, muzeum du Louvre, Paříž *

Egypt říše faraonů

9. listopadu 2008 v 13:55 | Denisa |  Moje literatura
EGYPT říše faraonů

Autor: Robert Hamilton

Egypťané dosáhli značných úspěchů v matematice, stavitelství, lékařství, anatomii a astronomii, přičemž poklady odkryté v královských hrobkách svědčí i o jejich pozoruhodných uměleckých a řemeslných schopnostech. Magie a pověry se pokojně snášely s vědou, tak jak se Egypťané snažili vysvětlit a pochopit svět a v jeho rámci zachovat svou předurčenou existenci. Příběh této pozoruhodné doby je neustále doplňován, protože země ještě stále nevydala všechna svá tajemství. Egypt říše faraonů přináší současnou verzi tohoto příběhu, základní údaje a teorie, které se objevily za dvě stě let od vzniku Egyptologie. Kniha doprovázená četnými fotografiemi zachycuje postavy, místa, události a představy jež po tři tisíciletí utvářely jedinečnou civilizaci.


Hlava královny Teje z Medínit Ghurábu

7. listopadu 2008 v 20:19 | Denisa |  umělecké předměty
Četné portréty královny Teje, které zpodobňují královnu v různých etapách života, ukazují, že ačkoliv nepatřila k typickým krasavicím, měla silně působivé vzezření. Hlava nalezená u Medínit Ghurábu, zhotovená po smrti Tejina manžela, je mnohem více portrétem skutečné, zralé, zmoudřelé ženy než stereotypně jemné, věčně mladé egyptské královny. Zde má Teje zakřivené rty, šikmé silné obočí, mandlové oči, a hluboké vrásky táhnoucí se od jejího nosu k ústům. Na jiné soše, představující mladší královnu, je zjev mnohem mladší, oválná tvář a její charakteristické plné rty se zdají spíše smyslné, než hrubé. Hlava z Ghurábu byla ve starověku překvapivě přetvořena. Původní Teje měla čepec chat a nádherný pár náušnic. Na ně byl později připevněn chlapecký oválný příčesek, vysoký chochol a sluneční disk. Je obtížné zhodnotit tuto změnu královských insignií, ale zdá se, že měla odrážet vyvíjející se postavení v královské rodině.


Busta Nefertiti

7. listopadu 2008 v 14:01 | Denisa |  umělecké předměty
Sochař Thutmose měl ateliér na předměstí jižní Amarny. Pracoval na hlavách a končetinách pro kompozitní sochy královské rodiny. Když někdy během Tutanchamonovy vlády se Thutmose rozhodl opustit Amarnu, zanechal zde přes 50 exemplářů nedokončených prací. Naštukovaná a namalovaná busta Nefertiti zůstala ležet na polici ve skladu. Když se sklad zřítil, spadla na podlahu.

Nefertitina busta byla objevena místním dělníkem zaměstnaným na vykopávkách, které vedl Ludwig Borchardt, 6 prosince 1912. Busta ukazuje Nefertiti s modrou plochou korunou zdobenou zlatými stuhami, jejíž modré, červené a zelené intarzie korespondují s barvami v jejím korálkovém náhrdelníku. Pod korunou nejsou viditelné žádné vlasy, zdá se, že si Nefertiti holila hlavu. Královnin výrazně souměrný obličej má růžovohnědou pleť, hlubší červenohnědá usmívající se ústa a jemně klenuté obočí. Konce uší a vrchol koruny byly lehce poškozeny a ureus na přední části koruny praskl.

Pravé oko lemované černidlem je vykládáno křišťálem a má černou panenku. Její levá bulva chybí a oční důlek nevykazuje žádné stopy po lepidle, je tedy možné, že tam oko vůbec nebylo umístěno. Nevypadlo tedy. Není pravděpodobné, jak někteří badatelé uváděli, že oko bylo vydlabané jako útok na mrtvou královnu. Busta mohla být používaná jako umělecká pomůcka k výuce a oční důlek byl záměrně ponechán prázdný, aby se na něm mohla učit aplikace intarzie.

Po rozdělení uměleckých nálezů na konci vykopávek byla hlava přivezena do Berlína a darována Dr. Jamesu Simonovi, mecenáši Burchardtovy výpravy. V roce 1920 byla darována Berlínskému muzeu a v roce 1924 vystavena pro veřejnost. Dnes je Thutmosovo dílo jedním z nejznámějších, nejlépe zachovalých a nejoblíbenějších soch na světě.


Aton

7. listopadu 2008 v 10:45 | Denisa |  Egyptští bohové
Aton byl solárním božstvem, které představovala přímo sluneční koule, a byl tedy čistší formou uctívání slunce, než jaká se týkala Rea. Rozkvět Atonova kultu je nerozlučně spjat s osudy krále Amenhotepa IV. z Nové říše, protože před jeho vládou patřil spíše k méně významným božstvům. Aktem, který byl zdůvodněn jak teologicky, tak politicky, vyzdvihl Amenhotep IV. Atona na úkor ostatních božstev, která byla nakonec zavržena a pronásledována. Někdy v pátém roce své vlády změnil král své jméno Amenhotep - "Amon je spokojený" - na Achnaton - "Aton září". Královský dvůr se přestěhoval do předtím neobydlené oblasti, nezasažené staršími tradicemi, poblíž součastné el- Amarny. Nové hlavní město bylo pojmenováno Achetaton - "Atonův obzor".


Atonské monoteistické náboženství bylo vyhrazeno královské rodině; obyčejní Egypťané mohli Atona uctívat a přijímat jeho štědrost pouze prostřednictvím krále, královny Nefertiti a jejich dětí. Tuto výlučnost posiloval i způsob zobrazování běžný v té době, kdy byli král a jeho rodina představováni, jak se koupou v paprscích vycházejících ze sluneční koule. Na konci těchto paprsků byly ruce, z nichž některé držely anch, znak života.


Nové teologické uspořádání neuchvátilo fantazii Egypťanů mimo město Achetaton, a dokonce i královském sídle se záhy projevilo znepokojení. Za Achetatonova nástupce Smenchkarea byl tento experiment ukončen a návrat k tradičním pořádkům byl dovršen za vlády mladičkého krále Tutanchamona.