Aton

7. listopadu 2008 v 10:45 | Denisa |  Egyptští bohové
Aton byl solárním božstvem, které představovala přímo sluneční koule, a byl tedy čistší formou uctívání slunce, než jaká se týkala Rea. Rozkvět Atonova kultu je nerozlučně spjat s osudy krále Amenhotepa IV. z Nové říše, protože před jeho vládou patřil spíše k méně významným božstvům. Aktem, který byl zdůvodněn jak teologicky, tak politicky, vyzdvihl Amenhotep IV. Atona na úkor ostatních božstev, která byla nakonec zavržena a pronásledována. Někdy v pátém roce své vlády změnil král své jméno Amenhotep - "Amon je spokojený" - na Achnaton - "Aton září". Královský dvůr se přestěhoval do předtím neobydlené oblasti, nezasažené staršími tradicemi, poblíž součastné el- Amarny. Nové hlavní město bylo pojmenováno Achetaton - "Atonův obzor".


Atonské monoteistické náboženství bylo vyhrazeno královské rodině; obyčejní Egypťané mohli Atona uctívat a přijímat jeho štědrost pouze prostřednictvím krále, královny Nefertiti a jejich dětí. Tuto výlučnost posiloval i způsob zobrazování běžný v té době, kdy byli král a jeho rodina představováni, jak se koupou v paprscích vycházejících ze sluneční koule. Na konci těchto paprsků byly ruce, z nichž některé držely anch, znak života.


Nové teologické uspořádání neuchvátilo fantazii Egypťanů mimo město Achetaton, a dokonce i královském sídle se záhy projevilo znepokojení. Za Achetatonova nástupce Smenchkarea byl tento experiment ukončen a návrat k tradičním pořádkům byl dovršen za vlády mladičkého krále Tutanchamona.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 7. listopadu 2008 v 14:01 | Reagovat

Tenkrát se běžně měnila jména ? Při představě, že bych se teď nechal přejmenovat mi docela vstávají vlasy na hlavě. Tenkrát to měli snadné, dnes by bylo potřeba tolik papírů od úřadů, že by to snad ani nestálo za to :o)

2 Denisa Denisa | 7. listopadu 2008 v 19:44 | Reagovat

Určitě ano, panovníci si je měnili třeba podle dané situace. Jenže pro dnešní archeology to musí být jeden z velkých problémů, oni vlastně při nějakém nálezu musí bádat, kdo byl zrovna kdo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama