Neitokret

1. prosince 2008 v 12:54 | Denisa |  Osobnosti
Pepi II. přežil mnoho ze svých dětí a vnuků a jeho smrt uvrhla Egypt do nástupnických zmatků. Vystřídala jej krátká vláda Merenrea II., snad syna královny Neit. Náhle byl nahrazen svou sestrou Neitokret, která je Manethonem popisována jako nejvznešenější a nejkrásnější žena své doby, světlé pleti, s červenými tvářemi.

Nástup ženy na egyptský trůn je jistým signálem, že události v Egyptě se vyvíjely směrem ke krizi. Za normálních okolností je vláda ženy dočasnou vládou - matka vládne za svého syna a odstupuje, když syn dospěje tak, aby byl schopen vládnout sám. Avšak v tomto případě není důkazu, že by Neitokret měla syna, a zdá se, že byla přijímána svým lidem jako vládnoucí královna, chráníc sama dynastickou linii. Hérodotos vypráví dramatický příběh Neitokretina nástupnictví:

Pomstila svého bratra, kterého Egypťané jako svého krále zabili, a po jeho smrti odevzdali královskou hodnost jí. Zahubila mnoho Egypťanů lstí…Pozvala si ty z Egypťanů, o nichž věděla, že mají největší díl spoluviny na oné vraždě, mnoho jich pohostila, a zatímco hodovali, dala vpustit dovnitř řeku velkým skrytým kanálem.

Je patrné Hérodotovo jasné uznání statečné královně, která raději spáchala sebevraždu, než aby čelila hněvu svého lidu. Tento příběh je příliš poutavý, než aby mohl být pravdivým. Máme pocit, že Hérodotos si plete dvě události - zavraždění Tetiho (jestli se opravdu stalo) a vládu mocné královny. Je však politováníhodné, že tato výjimečná žena nezanechala nějaký památník nebo hrobku, a ačkoliv Turínský královský papyrus z 19. Dynastie přiznává " Neitaqerti" samostatnou vládu trvající dva roky, jeden měsíc a jeden den, mnoho egyptologů již vyjádřilo své pochyby o její existenci a domnívají se, že "Neitaqerti" by vlastně mohla být zkomoleným záznamem jména mužského krále.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 1. prosince 2008 v 15:33 | Reagovat

Teda to byla ale pomstat, pustit na ně velkou vodu .. nechtěl bych být v jejich kůži, když se to na ně vyvalilo. Ale jak píšeš .. třeba je to jen mýtus. Měj se hezky Deni :o)

2 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 1. prosince 2008 v 19:49 | Reagovat

Tak to by mě zajímalo, jestli to třeba náhodou nemohla být jen zkomolenina toho jména, a jestli to třeba náhodou nebyl muž. To je záhadička...;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama