kappadokie - dějiny výzkumů

3. ledna 2009 v 18:56 | Denisa |  Nejvýznamnější archeologické objevy
Údolí horlivých stavitelů chrámů ( 400 až 1400 n. l. )

Již ve druhém tisíciletí př. n. l. sídlili v Kappadokii Chetité, kteří, jak se mnozí historikové domnívají, začali zakládat mnoho podzemních měst. Na ochranu před dobyvateli, kteří do toho kraje v průběhu dějin opakovaně mířili, byli v podzemí vedle příbytků budovány i zásobnice a sanitární zařízení. V 8. Století př. n. l. zde sídlili řečtí Frýglové, v 7. Století Lýdové, v 6. Až 4. Století Peršané, kteří založili silniční síť. Peršany vyhnal Alexandr Veliký. Jeho nástupci založili království Kappadokii. Mezi roky 129 př. n. l. do roku 300 n. l. tvořilo území římskou provincii Cappadocia. V dalších sedmi stech letech patřila Kappadokie k Byzantské říši. Ve 4. Století se v kraji usídlili první mniši. V průběhu dalších staletí vyhloubili do tufu bezpočet pousteven a církevních staveb. V roce 1071 dobyli Kappadokii muslimští rúmští Seldžúkové, mnichy však tolerovali. Proto ještě ve 12 a 13. Století vznikla řada kaplí s freskami představujícími vrchol byzantského umění. Kolem roku 1100 byl založen kostel svaté Barbory, kostel Nová Tokali vznikl v průběhu 13. Století. Ačkoli křesťany tolerovali i Osmané, kteří ve 14. Století dobyli celou Anatolii, v průběhu 14. Století křesťanství z kraje vymizelo. Muslimové podědili celou záplavu obrazů - podle koránu kacířských. Ve snaze vymazat tento hřích odsekávali obrazy ze stěn, kam až dosáhli pažemi. V jeskyních tak zůstaly často ušetřeny jen horní partie: světci, madony a ježíškové se dívali několik staletí dolů na ovce, zásoby pšenice a prosté rolnické chýše. Křesťané objevili zdejší krajinu znovu v 19. Století. Expedice do Kappadokie vedli Francouzští orientalisté Charles F. M. Texier, britský geolog William J. Hamilton a německý zeměpisec Heinrich Barth. Díky jejich zprávám se Evropa seznámila se zdejším krajem. V roce 1924/25 přesídlili obyvatelé Göreme z dosud obývaných skalních kostelů a jeskyní do dnešní vesnice. Roku 1980 skončilo restaurování kostela Tokali. V roce 1981 se začal restaurovat kostel Karanlik. Roku 1985 se údolí Göreme stalo součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Podzemní města


V Kappadokii existuje řada podzemních měst zčásti spojených tunelem. V Derinkuyu jsou ve skále vytesány stovky místností, tvořící hotový labyrint o sedmi podlažích.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sucubus sucubus | Web | 3. ledna 2009 v 22:15 | Reagovat

pěkný skaliska

2 ViK ViK | 4. ledna 2009 v 15:55 | Reagovat

Jůů to jsou krásné skály :o))Musí tam být úžasná atmosféra :o)

PS: V posledním řádku máš dvakrát "světového kulturního dědictví" Nejspíš nějaký šotek :o)

3 Denisa Denisa | 4. ledna 2009 v 16:57 | Reagovat

Vik: jé Viku díky, no vidíš...

To je tím, že moji kluci strašně zlobí u psaní těch článků a já to napíšu dvakrát.

4 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 4. ledna 2009 v 19:57 | Reagovat

Tak tam by mě bavilo brouzdat. Mě se vůbec takové ty skalní komplexy moc líbí. Např. Adršpašské skály. Ty taky nemají chybu.;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama