Kartágo

5. ledna 2009 v 20:55 | Denisa |  Nejvýznamnější archeologické objevy


Vilová čtvrť Carthage severovýchodně od Tunisu působí velmi nenápadně. Pod sklepy vil, někdy dokonce přímo pod pěstěným trávníkem, se nacházejí - vzájemně na sobě - trosky dvou významných starověkých měst: punského Kartága a římské kolonie Colonia Iulia Concordia Carthago. Mnoho nechybělo a svědectví těchto bájných epoch by navěky zmizelo pod asfaltem a betonem. Po skončení druhé světové války se totiž vznešené předměstí rozrůstalo neustále se zrychlujícím tempem - přímo v areálu historického Kartága. Teprve když UNESCO vyhlásilo akci "Zachraňte Kartágo", bylo v roce 1975 místo prohlášeno chráněnou archeologickou lokalitou, a od té doby zde vládnou přísné stavební předpisy. Staré domy lze sice nahrazovat novými, ale stavět další budovy je zakázáno.

Největším a nejpůsobivějším areálem jsou přímo u zátoky situované thermy Antonia Pia, jež jsou součástí archeologického parku. Na západ od therm nabízejí cestičky archeologického parku průřez dějinami Kartága se zbytky římské obytné čtvrti, školou s dobře dochovanými mozaikami, podzemními kaplemi s hrobkami ze 7. Století, jež byly do archeologického parku přeneseny odjinud, a základy pětilodní baziliky v Duimes z 6. Století. Byla postavena nad větší částí punské nekropole, z níž lze vidět jen ojedinělé náhrobní stély, jediné svědky Hannibalových časů. Také římské reprezentativní budovy, ležící o něco dál na západ, na druhé straně průběžné komunikace, byly postaveny nad punskými hroby. Rozhodující doklady, že na tomto místě nebylo jen římské a byzantské, ale také punské Kartágo, nalezneme jen v malých archeologických areálech, jako například v Quartier Magon, které leží v městské části Carthage-Hannibal sousedící s Antoniovými lázněmi.

Bohatství Kartága se opíralo o námořní obchod chráněný mohutnou válečnou flotilou. Přístav dokumentuje jeho význam i dnes. Zatímco obchodní přístav měl tvar obdélníku, válečný přístav tvořila kruhová přístavní rejda, jejíž břehy byly zcela zaplněny halami, kde se opravovaly a skladovaly lodě.


V sousední čtvrti Carthage-Salammbo lze objevit další místo, kde se odehrávala punská historie, pohřebiště Tophet. Jeho hrobní stély bývají na jaře něžně obaleny spoustou květů, přestože se hroby často pokládají za svědectví krutého rysu kartaginské kultury. Při objevu nekropole v roce 1929 byly v hrobech nalezeny kostřičky docela malých dětí. Zdálo se, že to potvrzuje teorii, tradovanou i ve Flaubertově románu Salambo, že Kartáginci obětovali děti bohu Molochovi. Ve skutečnosti však o punském náboženství víme méně, než se obvykle předpokládá. A nejen o něm - ani po třiceti letech vykopávek nevydalo starověké město ještě zdaleka všechna svá tajemství. Velkou neznámou je stále ještě městské fórum punsko-římského Kartága.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 7. ledna 2009 v 17:58 | Reagovat

Ta kruhová zatopená část .. to je ta opravna lodí ? Vypadá dost zajímavě. Skoro jako železniční depo :o)

2 Denisa Denisa | 7. ledna 2009 v 19:12 | Reagovat

Vik: Zřejmě ano, ted jsem se zahleděla na ten obrázek více a ty lodě jako by plují dovnitř toho kruhu. No viku ty jsi všímavý, já bych si toho ani nevšimla, díky!!!

3 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 7. ledna 2009 v 20:33 | Reagovat

Fakt to vypadá, tedy ono to je depo. Moc hezké. Zvláště je-li to kreslené dle skutečnosti.;)

4 surielem surielem | Web | 5. února 2009 v 10:59 | Reagovat

Dekuji za clanek, najedla jsem se dokonale ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama