Bible

Bible je nejdůležitější knihou křesťanského náboženství. To se začalo postupně formovat před necelými dvěma tisíci lety na Blízkém východě a Evropě. Ve středověku na křesťanskou víru přistoupila prakticky celá Evropa a odtud se křesťanství rozšířilo do celého světa. Dnes je nejrozšířenějším náboženstvím a na světě a hlásí se k němu zhruba třetina světové populace. Není proto divu, že právě křesťanství diktuje pravidla správného chování a jednání pro většinu součastné civilizace, a to dokonce bez ohledu na skutečnost, zda člověk věří či ne. Pravidla tohoto chování a jednání jsou zjednodušeně formulována do tzv. Desatera božích přikázání.
Dva zákony
Bible nebo též Písmo či Písmo svaté je soubor 66 veršovaných knih, které tvoří základ židovského a křesťanského náboženství. Jednotlivé části napsaly desítky autorů různých povolání jako lékař, rybář, ale třeba i král. Nejstarší z textů byly napsány zhruba 2000 let před našim letopočtem.
Bible je rozdělena na dvě části - Starý a Nový zákon. Starý zákon křesťané převzali z židovského náboženství. Zachycuje historii a zákony židovského světa, obsahuje desítky příběhů a proroctví, které podle legendy lidem sdělil sám bůh. Nový zákon je o několik staletí mladší. Jeho základem jsou čtyři knihy (Marka, Matouše, Lukáše a Jana), které popisují život a smrt Ježíše Nazaretského, kterého křesťanská víra považuje za syna božího a Spasitele.
Korán

Islám, rozšířený hlavně v arabských zemích, je druhým největším náboženstvím na světě. Vyznavačům islámu se říká muslimové. Jejich posvátnou knihou je korán. Je nejen základem muslimské víry, ale taky první písemnou památkou arabské literatury. Muslimové věří, že obsah koránu původně vyprávěl po dobu 23 let proroku Muhammadovi archanděl Gabriel, který mu tím sděloval boží poselství. Stalo se tak někdy kolem roku 610 našeho letopočtu. Do podoby, ve které korán známe dnes, byl sestaven až po Muhammadově smrti. Ačkoliv má korán mnoho podobných témat se Starým zákonem (např. Noemova archa), nekomentuje historii žádného národa a nemá plynulý příběh. Jedná se vlastně o souhrn promluv, ze kterých přímo vyplývají zákony a přikázání pro život řádných muslimů. Objevuje se zde i postava Ježíše, který tu ovšem není Synem božím, ale prorokem s vyjimečnými schopnostmi léčit.
Védy

Hinduismus, prastaré náboženství praktikované především v Indii, je třetím nejrozšířenějším náboženstvím na světě. Hinduisté vlastně žádnou soubornou svatou knihu nemají. Mají ovšem bohatý soubor svatých textů, kterým se říká védy. Jsou to nejstarší indické a zároveň hinduistické literární památky, které začaly vznikat už před 3500 lety. Obsah těchto textů si předávali nejprve staroindičtí vzdělanci - bráhmani - ústně, později je sepsali ve verších. V psané podobě je dílo několikrát rozsáhlejší, než je bible. Tvoří jej sbírky rituálních modliteb, oslavních písní, zaříkání i odbourání textů, které obsahují souhrn všeho náboženského vědění. Ty mají člověka přivést k tzv. osvícení, tedy poznání, že hmotný majetek člověku přináší pouze utrpení, a nikoliv štěstí. V textech véd se také poprvé objevuje jedna z hlavních myšlenek indické filozofie - teorie o reinkarnaci.