Esetnofret I.

13. února 2009 v 20:07 | Denisa |  Osobnosti
Po Nefertařině smrti musel Ramesse II. jmenovat novou hlavní královnu, aby byla obsazena nezbytná ženská část královského úřadu. Po mnoho let se egyptologové domnívali, že jmenoval svou druhou královnu Esetnofret, matku několika svých oblíbených dětí. Nemáme ovšem mnoho přesných důkazů o tom, že by Esetnofret Nefertari přežila. Pokud lze soudit z dat narození jejích dětí, která se střídají s daty narození dětí s Nefertařiných, musela si Ramesse vzít přibližně ve stejné době jako Nefertari. Jako druhá žena zůstávala dosti v pozadí, a jak se dá očekávat, neobjevuje se na fasádě Abú Simbelu, ačkoliv její dcery tam jsou.

Po Nefertařině smrti Esetnofretu najdeme vedle krále jen na několika málo památnících. Jako královská choť se objevuje s Ramessem a jejich dětmi na stélách v Asuánu a na skalním reliéfu v Gebel es-Silsile. Tyto obrazy však nedal zhotovit Ramesse, ale Esetnofretin syn, princ Chamuaset, a mohly být pořízeny dokonce až po její smrti. Chamuset by rozhodně nebyl v Egyptě první, kdo pozměnil svou osobní historii povýšením postavení své matky. Na asuánské stéle vidíme Esetnofret s květinovým žezlem a papyrem či lotosem, v Gebel es-Silsile drží Anch. To naznačuje, že mohla v roce 34 být již mrtvá, a tedy mohla dokonce zemřít dříve než Nefertari.

Nevíme ani, kde je Esetnofret pohřbená. Je dosti pravděpodobné, že mohla také mít velkolepou hrobku v Údolí královen, ač jeden ostrakon z 19. dynastie, nalezený Howardem Carterem, naznačuje, že mohla spočinout též v blízkém Údolí králů.

Esetnofret porodila aspoň 4 děti: prince Ramesse, Chamuaseta a Merenptaha a Ramessovu první a nejoblíbenější dceru - Bintanat. Je zajímavé, že ačkoliv je Nefertari všude významnější než Esetnofret, jejich děti jsou vždy postaveny naroveň. Když dával Ramesse zobrazit řady svých dětí na zdech chrámů, jsou seřazeny podle věku a podle pohlaví, nikoliv podle významu svých matek. Všichni synové jeho dvou žen byli pokládáni za možné dědice trůnu a titul korunního prince přecházel z jednoho na druhého, tedy i mezi nevlastními bratry, podle pořadí narození. Otcův trůn nakonec převzal Ramessův 13. syn Merenptah, kterého měl s Esetnofretou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 14. února 2009 v 18:50 | Reagovat

Zajímavý článek Deni.;)

2 Denisa Denisa | 14. února 2009 v 20:49 | Reagovat

Cartim: děkuji:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama