Nefertari

12. února 2009 v 13:20 | Denisa |  Osobnosti
Nefertari - "Kráska" "Ta, která je milovaná bohyní Mutou"

Nefertari Merienmut (což znamená "krásná, milovaná Mutou") se velmi pravděpodobně provdala za velkého faraona Ramesse II. ještě předtím, než nastoupil na trůn, a měla zcela zvláštní postavení, v dějinách Egypta nevídané. Měla mnoho přívlastků, jako "Sladký poklad", "krásná", "okouzlující". Tuto vedoucí úlohu ve srovnání s ostatními četnými manželkami faraonů potvrzuje fakt, že byla vždycky v Ramessově družině, nejen při občanských a náboženských obřadech, ale také při významných cestách, jako při cestě do Nubie ve 24. roce jeho vlády na slavnost otevření malého chrámu v Abú Simbelu, zasvěceného bohyni Hathoře a Nefertari samé. Královna je znázorňována na velkých sochách ve stejné velikosti jako faraon, což je mimořádné, vezmeme-li v úvahu, že králova manželka byla obvykle znázorňována po straně faraona v měřítku, že mu stěží dosahovala ke kolenům.

Nefertari hrála svou úlohu také v zahraniční politice. Svědčí o tom dopis, který diplomaticky poslala Paduchepě, královně Chetitů (národa, proti němuž Ramesse úsporně bojoval), v němž vyslovuje své sesterské přátelství "Velké vládkyni Chetitů".

Původ Nefertari je obestřen záhadou: podle určitých náznaků pocházela její rodina z thébské oblasti. Kromě toho rukojeť skřínky, nalezená v její hrobce s kartuší faraona Ajeho, naznačuje těsný vztah s tímto králem, rodákem z města Achmím, zasvěceného bohu Mínovi a ležícího přibližně sto kilometrů severně od Théb. V Ramesseu, impozantním zádušním chrámu Ramesse II. v Thébách, je v horní části druhého pylonu ve výšce přes deset metrů neobvyklé znázornění slavnosti Mína, kde Nefertari tančí před posvátným býkem. Byla to pocta otci nevěsty, faraonovi Ajemu z Achmímu, nástupci Tutanchamona?

Ačkoliv měla s Ramessem pět nebo šest synů, z nichž někteří zemřeli mladí, žádný z nich nenastoupil na trůn. Dědic Ramesse III. - princ Merenptah - byl Ramessův syn s jinou velkou královskou manželkou, a sice s královnou Esetnofret, jejíž hrobka nebyla dosud objevena a je pravděpodobně na pohřebišti v Sakkáře. Doba a příčina smrti Nefertari rovněž nejsou známé, avšak došlo k ní před oslavou třicátého výročí Ramessovy vlády v pamětních nápisech z této a následující doby již není jméno milované manželky uvedeno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 12. února 2009 v 14:03 | Reagovat

Musela hrát v životě Ramesse II. opravdu důležitou roli, když jí nechával zobrazovat ve stejné velikosti jako sebe. Určitě si jí vážil.

Zajímalo by mě, jaký vztah měla s tím faraonem Ajem (omlouvám se za špatné sklonění tohoto jména)?

2 Denisa Denisa | 12. února 2009 v 16:27 | Reagovat

To já právě nemůžu nějak pochopit, protože jestli by to tedy měl být její otec, děda tak to moc nesouvisí s časem a nebo to asi nechápu. A jestliže by to mělo tedy být takhle, tak potom zase jestli byl Aje otcem Nefertiti tak jsou potom taky nějak zpřízněné tyto dvě ženy.

3 ViK ViK | 12. února 2009 v 19:16 | Reagovat

Nefertari a Nefertiti jsou dvě různé ženy ? Nebo je to jiný tvar téhož jména ?

Jo a jinak se mi vůbec nelíbí to, že ženy zobrazovali menší než muže. Oba by měli být vyobrazení jako stejně velicí !!

4 Denisa Denisa | 12. února 2009 v 19:49 | Reagovat

Vik: Jsou to dvě různé ženy, obě byly ženy faraonů.

Viku asi si jich natolik nevážili. Někteří (většina) měli dokonce více manželek.

5 Martina Martina | Web | 13. února 2009 v 11:13 | Reagovat

Nefertari je má nejoblíbenější "Velká královská manželka". Má u mě přednost i před Nefertiti (to byla podle mě pěkná mrcha ;)).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama