Palety Českých mistrů díl I.

19. února 2009 v 20:36 | Denisa |  Moji nejlepší malíři
Josef MánesJosef Mánes (1820-1871) pocházel z významné malířské rodiny. Ve své době byl slavným malířem jeho otec Antonín, strýc Václav, ale i jeho mladší bratr Quido. Rodina byla nejen umělecky nadaná, ale také velmi vlastenecky založená, což jí v převážně německy smýšlející společnosti dělalo nemalé potíže. Josefův život byl tragický. S rodinnou služkou měl nemanželské dítě, ke kterému se nemohl hlásit, a na sklonku života trpěl duševní chorobou, kterou nejspíš způsobila nákaza syfilidou. Josef Mánes je představitelem českého romantismu, i když se světovými malíři tohoto směru styky neudržoval.


Karel Purkyně
Karel Purkyně (1834-1868) měl zástupy přátel, ale také řady nepřátel. Příčinou byla jeho povaha. Na jednu stranu srdečná a dobromyslná, na stranu druhou tvrdošíjná a neústupná. Purkyně se šťastně narodil. Jeho otec, slavný přírodovědec Jan Evangelista Purkyně, patřil k předním českým vlastencům a u něj v bytě se často scházeli známé osobnosti. V této tradici pokračoval i syn Karel. Přátelil se s významnými malíři, a dokonce po určitou dobu poskytoval v otcově bytě místo pro ateliér svému příteli Josefu Mánesovi. Karel se za svého života uznání nedočkal. Jeho tvorbu kritici buď přehlíželi, nebo pohanili. Dnes je však Purkyně uznáván jako nejvýznamnější představitel české realistické malby.


Julius Mařák
Julius Mařák (1832-1899) studoval malbu na Akademii v Praze, v Mnichově a ve Vídni. Už při studiích ve Vídni začal vyučovat malbu děti ze zámožných rodin. Rovněž si přivydělával ilustracemi do novin a časopisů. V roce 1887 se Mařák vrátil do Prahy, kde přijal nabídku profesorského místa na Akademii výtvarných umění. Zde zůstal až do své smrti, kde kromě jiných vyučoval také Antonína Slavíčka. Mařák se celý svůj život Věnoval krajinomalbě. A právě jeho malby krajin si čeští vlastenci zvolili pro výzdobu Národního divadla a o pár let později rovněž pro výzdobu schodiště Národního muzea.


Jejich obrazy si můžete prohlídnout v galerii obrázků


Opsáno z časopisu"21 století Junior"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ViK ViK | 20. února 2009 v 19:46 | Reagovat

Ahoj Deni, tak jsem prošel tu galerii a zaujaly mne obrazy pana Mánesa .. zvlášť krajinky. Jsou nádherné. Mít tak něco takového v pokojíku na zdi ..

2 corly corly | Web | 20. února 2009 v 21:58 | Reagovat

Ahoooj!Tak já se přidávám k Vikovi a Mánes je taky můj favorit!Jezdíval k nám za humna...do Čech pod Kosířem a má tam v zámečku svou síň a ty krásné obrazy...A když jsem se o něm dozvěděla víc...a pak se procházela tou nádhernou zahradou,šla kolem altánu,kde rád maloval...tak jsem ho tam viděla...

3 Denisa Denisa | 22. února 2009 v 19:07 | Reagovat

Vik: máš Viku dobrý vkus, já zase obdivuji toho Mařáka, nejde mi do hlavy, že to tak živě namaloval...

Corly: ty se máš, já bych taky ráda viděla jeho obrazy, procházela bych se tou nádhernou zahradou, určitě bych ho tam taky zahlédla...

4 corly corly | Web | 25. února 2009 v 21:25 | Reagovat

Deni tak až někdy budeš na Moravě,tak dej vědět!A půjdeme ho navštívit spolu!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama