Palety Českých mistrů díl II.

24. února 2009 v 19:31 | Denisa |  Moji nejlepší malíři
Antonín Slavíček
Antonín Slavíček (1870-1910) byl nejlepším žákem Julia Mařáka. Po jeho smrti převzal Slavíček vedení krajinářské školy na Akademii. To ale trvalo necelé dva roky a tento obor tu byl zrušen. Slavíček maloval hlavně krajiny a zákoutí své rodné Prahy. Byl jedním z prvních malířů u nás, kteří malovali ve stylu francouzských impresionistů, tedy především technikou barevných skvrn, jejichž skladba budí dojem pohybu, živého a neopakovatelného momentu. Je to styl, který umožňuje zachytit náladu a pocity. Slavíček se dožil necelých čtyřiceti let. V létě roku 1909 byl při koupání v rybníce postižen mrtvicí a částečně ochrnul. Půl roku poté spáchal sebevraždu.


Alfons Mucha
Alfons Mucha (1860-1939) byl v 10. a 20. letech 20. Století v Evropě a USA považován za největšího dekorativního umělce. Počátky jeho kariéry však nebyly snadné. Když se tento ivančický rodák hlásil na Akademii do Prahy, neuspěl. Odešel tedy do Vídně, kde přijal místo malíře divadelních kulis. Ovšem netrvalo dlouho a divadlo vyhořelo. Mucha se proto vrátil domů a tehdy jej potkalo štěstí. Vyhlídl si ho hrabě sousedního panství a zadal mu práci na výzdobě svého sídla v Německu. Poté mu pomohl na školu v Mnichově, odkud Mucha odešel na Akademii Julian v Paříži. Osudovou zakázkou byl pro malíře divadelní plakát Gismonda, portrét francouzské herečky Sarah Bernhardové z roku 1807. Od té doby se jeho věhlas šířil do celého světa a zakázky se utěšeně množily. Mucha nějaký čas tvořil v USA, ve 20. letech se však vrátil do Čech.


Bohumil Kubišta
Bohumil Kubišta (1884-1918) byl velmi zdatný v matematice a logickém uvažování. Jeho osudem však jednoznačně bylo plátno, štětce a barvy. Narodil se v chudé rodině nedaleko Hradce Králové. Naštěstí se dostal na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu a poté na Akademii. Po studiích vycestoval do Itálie a Francie, kde se seznámil s tamními kubisty, včetně nejslavnějšího z nich Pabla Picassa. Kubištovi ostatní kubisté záviděli především jeho jméno - Kubišta byl totiž kubistou už od narození. Osud Bohumila Kubišty byl však velmi smutný. Vždy se mu nedostávalo peněz a pro existenční peníze vstoupil do armády. První světovou válku přežil ve službě u Jadranu, půl roku po válce však zemřel v pouhých 34 letech na španělskou chřipku.

Jejich obrazy si můžete prohlédnout v galerii obrázků

Opsáno z časopisu "21 století Junior"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cartimmandua Cartimmandua | Web | 25. února 2009 v 15:02 | Reagovat

Já mám tedy slabost pro Alfonse Muchu. Jeho díla nespadají do takového toho běžného stylu malby. Velmi zajímavá díla.;)

Pěkný článek, Deni.:)

2 ViK ViK | 25. února 2009 v 15:04 | Reagovat

Muchove obrázky se mi moc líbí, máme i nějaké doma - teda ony jsou to zarámované plakáty. Kubištovym obrázkům moc nerozumím.Ale působí zajímavě, to musím uznat.

3 corly corly | Web | 25. února 2009 v 21:29 | Reagovat

Kubišta se mě moc nelíbí,je poznat,že to byl matematik...:-)Ale nevěděla jsem,že byl tak mladý..:-(

Slavíčkova procházka parkem je kouzelná!!!

A Mucha,to je prostě klasika...kdo by ho neznal...když jsem byla malá,tak jsem se těch jeho múz bála,nevím proč...:-)

4 Denisa Denisa | 26. února 2009 v 19:25 | Reagovat

Děkuji vám za vaše příjemné komentáře :)

Jinak co se týče Muchy, je to také můj oblíbenec. Viku, při přečítání tvého komentáře jsem se normálně už lekla, že vlastníte jeho obrazy :D Kubišta maloval opravdu matematicky, ale moc pěkně, líbí se mi jeho obrazy. Připadají mi docela moderně. A dost mě udivilo, že většina těch malířů měla dost těžký život, teď se jejich obrazy prodávají za miliony. :(

5 corly corly | Web | 1. března 2009 v 19:41 | Reagovat

Ono to tak asi bývá Deni...čím víc toho ten umělec dokázal,tím měl těžší život a mnohdy nebyl vůbec oceněn,spíš byl pro smích...Van Gogh je zářným případem...:-(Kdyby tak věděli,jakou dneska mají cenu...

6 Denisa Denisa | 1. března 2009 v 20:18 | Reagovat

Corly já taky občas něco namaluji, tak snad třeba za 100-200 let budou moje obrazy taky o něco mastnější...:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama