Bristolská mumie

17. března 2009 v 13:52 | Denisa |  Zajímavosti
Mumie nepříliš významného kněze Horemkenesiho z období 21. dynastie byla nalezena ve skalní hrobce Dér el-Bahrí, v archeologické sezoně 1904-1905 během výzkumu pod záštitou Společnosti pro výzkum Egypta (Egypt Exploration Society). Táž organizace ji později získala jako součást podílu na nálezech, proto se mumie nejprve ocitla v jejím londýnském sídle. Později se přestěhovala do Bristolského muzea, kde obdržela inventární číslo HA7386. Její stav vyvolával už v té době určité obavy, nicméně do mimořádně horkého léta roku 1976 zůstával víceméně uspokojivý. Potom však tělo začalo prokazovat nesporné známky rozkladu, v bandážích se objevily otvory a mumii překryla tenká vrstva soli. Proto se vědci rozhodli, že jí zbaví obinadel, než se jim rozpadne před očima.

Horemkenesiho mumie byla odhalena roku 1981 na Anatomickém oddělení Bristolské univerzity. V čele odborného týmu, který přejal řadu postupů zavedených při realizaci manchesterského projektu, stanul kurátor muzea David Dawson. Odstraňování obinadel předcházelo rentgenové snímkování mumie, což se dnes považuje za standardní postup. Pečlivé odvíjení bandáží vědcům zabralo dva týdny, po něm následovala pitva. Badatelé tak získali řadu vzorků, které zakonzervovali pro budoucí výzkum.

I tentokrát si vědecký tým vybral mumii s pohnutým osudem. Za postupného odstraňování obinadel vyšlo najevo, že mrchožravý hmyz poškodil především vnitřní, nikoliv vnější vrstvy lněného plátna. Tělo s ním muselo přijít do styku před dokončením předběžného ovíjení. Tvář, paže, nohy a chodidla mumie jím byly skrz naskrz prolezlé, stejně tak skráně a krk. Celkově se tělo nacházelo ve velice zuboženém stavu.

Nebožtíkovo břicho sice balzamovači pečlivě zbavili vnitřností, zato mozek nechali na původním místě, což se zdálo neobvyklé. Později samozřejmě padl za oběť hmyzu. Naproti tomu mrtvému scházelo srdce, které pro svou důležitost mělo za všech okolností zůstat v hrudi. Horemkenesiho orgány se bohužel nenašly - mumiím balzamovaným v jeho době je kněží zpravidla vkládali přímo mezi obinadla.

Horemkenesi zemřel jako postarší, plnoštíhlý muž, měl deformovaný nos a špatné zuby, na onen svět nicméně odcházel pečlivě oholený. Za svého života trpěl bilhariózou i malárií. Ze skutečnosti, že tělo napadl hmyz dříve, než se dostalo do balzamovacích dílen však patolog Norman Brown usuzuje náhlou srdeční příhodu, která nešťastného muže postihla dál od domova. Čas, jenž uplynul mezi smrtí a nalezením nebožtíkova těla, stačil v horkém egyptském podnebí na to, aby si příroda vybrala svou daň. Balzamovači už zřejmě považovali za zbytečné odstraňovat ztrouchnivělý mozek, ostatní vnitřnosti se asi nacházely v tak žalostném stavu, že je nedokázali zachránit.

Bristolský projekt se vyznačoval jednou zvláštností - prostřednictvím uzavřeného televizního okruhu směla odstraňování obinadel i pitvě přihlížet široká veřejnost.

Opsáno z knihy "Mumie" od Joyce Tyldesley
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nathalka nathalka | Web | 18. března 2009 v 14:48 | Reagovat

Tak tuto knížku sem měla v listopadu půjčenou z knihovny.Musím říct , že je docela zajímavá a dobře se čte...:-D

2 ViK ViK | 18. března 2009 v 18:14 | Reagovat

Ahoj Deni :o)

Zajímavý článek. V průběhu čtení jsem dumal, proč byl asi takhle netradičně mumifikován, ale takhle jednoduché vysvětlení mne teda nenapadlo. Sledovat takový přenos v TV mohlo být zajímavé :o)

3 Denisa Denisa | 18. března 2009 v 18:24 | Reagovat

Nathalka: je zajímavá, jsem ráda, že ji mám:)

Vik: je to opravdu možné, že byl už ve velkém rozkladu a nebyl čas, já jednou viděla jako malé dítě dobrý dokument, kde právě pitvali jednu mumii, byla jsem u toho přilepená a koukala s otevřenou pusou, jenže nevím o koho šlo, škoda...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama