Druhá skrýš

18. března 2009 v 18:13 | Denisa |  Zajímavosti

V roce 1898 objevil tehdejší thébský památkový inspektor Victor Loret v Údolí králů hrobku Amenhotepa II. Když rozechvěle sestoupil příkrou tmavou chodbou, osvětlenou pouze plápoláním svíčky, otevřel se mu pohled na příšernou scenerii. Ve zvláštní dřevěné bárce "leželo tělo, celé zčernalé a odpudivé na pohled. Lebku mrtvého muže lemovaly v řídkých chomáčích dlouhé hnědé vlasy a jeho děsivě stažená tvář byla natočená ke mně, takže to vypadalo, jako by si mě prohlížel. V tu chvíli by mě ani ve snu nenapadlo, že je to puze mumie, připravená o obinadla." Mužské tělo, které Loreta tak vystrašilo, bývá různými badateli ztotožňováno s faraonem Setnachtem nebo s mladým princem Vebensennuem. Zloději je museli připravit o všechny cennosti krátce po pohřbu. Vrstva pryskyřice, která tělo pod obinadly pokrývala, totiž byla ještě lepkavá. Když pak po dokonání krádeže hodili nešťastníka do zádušní bárky na druhém konci pohřební komory, zůstal k ní pevně přilepen po staletí. Za tímto hrozivým výjevem následovala sestupná chodba do sloupové síně, v níž stál otevřený sarkofág. Tam, ve dřevěné rakvi, ležela mumie Amenhotepa II., kdysi druhotně opatřená novými obinadly. Ve své době se jednalo o jediného faraona, nalezeného v jeho vlastní hrobce. Pak Loret narazil na boční komoru, ve které objevil další tři těla zbavená obinadel a uložená bok po boku. Všechna měla ránu v hlavě a poškozené břicho. Své dojmy z nálezu nešťastné trojice formuloval následovně:

První tělo podle všeho následovalo ženě...Zlomenou paži měla přitisknutou k tělu, nehty mířily do vzduchu...Po obou stranách hlavy jí splývala záplava hustých kučeravých vlasů a prostírala se po vápencové podlaze boční komory. Její tvář byla obdivuhodně dobře zachována, vyhlížela vznešeně a působila na mě majestátní vážností.
Druhá mumie - jednalo se o tělo asi patnáctiletého dítěte - byla nahá s rukama sepjatýma v klíně...Tvář mladého prince zdobil zlomyslný škleb, při kterém jsem chvílemi zapomínal, že je dávno po smrti. A konečně mumie uložená nejblíže stěně patřila muži, jehož tvář vyjadřovala cosi strašlivého a groteskního zároveň. Zhroucená ústa mu sahala snad od ucha k uchu, mezi zuby svíral lněný smotek. V polootevřených očních víčkách jako by se usadil podivný výraz - ten člověk se mohl docela dobře udávit při náhlém záchvatu neovladatelného smíchu, a po smrti vypadal jako kotě, které si pohrává s kouskem tkaniny.

Loret tato tři těla považoval za členy neužší rodiny Amenhotepa II. Bezejmennná ? Starší dáma" s hustou hřívou je však v součastnosti mnoha badateli ztotožňována s královnou Teje.
Tím ale Loretovo dobrodružství nekončilo. Postupoval hrobkou dál, až dospěl do prostorné, klenuté boční místnosti skrývající devět zaprášených rakví. Když se nad nimi vzápětí sklonil a setřel tisíciletý prach, narazil na řadu královských jmen. V tu chvíli mu začalo být jasné, že objevil druhou, menší skrýš mumií faraonů. Odpočívala v ní mimo jiné balzamovaná těla Thumose IV., Amenhotepa III., Sethiho II., Siptaha a Ramsesů IV. a VI.
Victor Loret nález přesně zdokumentoval, ale jeho dokumentace však nikdy nebyla nalezena. Mumie nechal šetně zabalit s tím, že je nechá odvést do Káhiry, ale nebylo mu to dovoleno. Musel je vrátit zpět do hrobky a potom je úředně zapečetit. Jen několik měsíců nato se tupě zlodějů podařilo přelstít nebo uplatit hlídače a proniknout až do hrobky. Bárka s princem zmizela, Amenhotep II. přišel o obinadla. Howard Carter se ujal role detektiva. Stopy ho zavedly k dvou bratrům, kteří stanuli před soudem pro krádež, ale dosáhli zproštění obžaloby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 corly corly | 18. března 2009 v 20:46 | Reagovat

To je jako detektivka Deni!!!.-)

Inspektor byl velice odvážný muž...nevím,nevím,jestli bych šla v jeho stopách...:-)

A proč to teda ukradli?Jenom kvůli ceně nebo v tom bylo víc???

2 Denisa Denisa | 18. března 2009 v 21:26 | Reagovat

Tak to já bych asi sama takhle Corly nikam nešla, muselo by nás určitě být víc, ale i tak, nevim, nevim,...

Proč to ukradli, to nevím, ale myslím si, že to byla otázka peněz.

3 ViK ViK | 21. března 2009 v 16:34 | Reagovat

Souhlasím s Corly .. čte se to jako detektivka :o) Zloději jsou asi všude. Je smutné, že někteří lidé jsou schopní krást na místě, kde je někdo pochovaný. Tím víc, když někdo ukradne i samotnou mumii :o(

4 corly corly | 21. března 2009 v 19:32 | Reagovat

A třeba se tam vrátil někdo z minulosti...kdo ví...:-)

5 Denisa Denisa | 22. března 2009 v 18:59 | Reagovat

Vik+Corly: a stejnak, takový fanatici, věřící v posmrtnej život a vykrádali hroby, že?

6 corly corly | 27. března 2009 v 19:23 | Reagovat

No jo,a třeba to byl někdo vyšinutý a vůbec nevěděl,co vůbec krade...:-)))

Deni,je na čase přidat něco nového,už sem nedočkavě nakukuju!!!.-)))Pěkný víkend!☼

7 corly corly | 30. dubna 2009 v 19:16 | Reagovat

Ahoj Deni,doufám,že dneska se k nám taky přidáš a poletíš...:-))Pěkný čarodějný večer!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama