Březen 2011

Nefertiti

25. března 2011 v 21:55 | Denisa |  Osobnosti
Královna a velká manželka Achnatona Nefertiti v překladu "krásná žena přichází" zřejmě nepocházela z královské rodiny. O jejím původu se objevují četné spekulace - rodiče nejsou nikde zmíněni. Ví se jen, že měla mladší sestru Mutnedžemet. Podle jejího jména lze přisuzovat, že mohla být cizinkou a nebo by jejím otcem mohl být vysoký úředník Aj. Ajeho manželka Teje "opatrovnice bohyně" zřejmě byla její nevlastní matka a chůva.
Nefetiti porodila šest dcer. Neporodila však svému Achnatonovi žádného syna, v tomto aspektu úřadu královny selhala, zato Achnatonova druhá manželka Kije porodila syna Tutanchamona.
Během dvanáctého roku vlády Achnatona zemřely jejich čtyři dcery, právě jako královna Teje. Nefertiti se vytratila záhy po smrti první dcery. To z toho vyplívá, že zřejmě také zemřela, snad na následky nějaké infekce, která zamořila amarnskou komunitu.
Existuje mnoho spekulací, kde by mohla být pohřbena. Achnaton si přál být pohřben v amarně, tak je velmi nepravděpodobné, že by byla pohřbena někde jinde. I když archeologové až donedávna Nefertiti hledali pečlivě v Thébách.
Svůdná Nefertiti
Jedno z prvních vyobrazení Nefertiti pochází z Thébské hrobky vezíra Ramose. Zde vidíme štíhlou mladou ženu oblečenou v dlouhou plisovanou lněnou róbu s rukávy. Královna má dvojitý ureus a paruku v núbijském stylu, vrstvený účes a obnažený zátylek. Nefertiti ráda nosí různé styly korun. Nefertiti vytváří podobu své vlastní koruny, vysoké, přímé ploše zakončené modré helmy, tvarované účesem, jehož barva nám připomíná modrou válečnou korunu králů, a jejíž tvar je reminiscencí pučící koruny, kterou nosila sluneční bohyně Tefnut. Nefertin zjev měl podtrhnout nastávající změny, které podnikal faraon sám. Jak se vyvíjela osobnost Achnatonova, tak se vyvíjel i jeho dvůr. Svůdná Nefertiti náhle získává hruškovitý tvar. Náhle lze velmi obtížně rozeznat Nefertiti a Achnatona. Tato podoba je míněna jako vyjádření nové královny symbolické role pozemského představitele asexuálního boha stvořitele, Atona.